Si për të ngrënë në presion të lartë


Kohët e fundit, fjala "hipertension" është përfshirë në listën e më të përdorura. Me sa duket, kjo është për shkak të përhapjes së gjerë të sëmundjeve në mesin e njerëzve të të gjitha moshave.
Disa dekada më parë, presioni i lartë i gjakut mund të vërehet në njerëz të moshuar, por tani sëmundja merr rinj çdo vit. Sot çdo person i pestë në botë dhe çdo rusisht tretë vuajnë nga hipertensioni. Në fakt ka një numër arsyesh.

Hipertensioni / hipertensionit mund të përkufizohet si presionin e lartë të gjakut. Normalisht, një diagnozë e tillë mund të vihet në qoftë se presionin e gjakut në arteriet më lart 140/90 mm Hg. Më prirje të kësaj sëmundjeje të rrezikshme është i trashëguar.Ne listën ato produkte që janë të kundërindikuar presionin e lartë të gjakut. Menjëherë obyazykamosya se agjërimi dhe dietë në rastin tuaj, vdekjeprurëse. Megjithatë, obeziteti nuk është e nevojshme për të provuar veten.

Ju absolutisht nuk mund të hani mish, alkool, mish organ, mish yndyrore dhe peshk, ushqim të shpejtë, priza fast-ushqimore. Por së pari kufizojnë veten:kripë (përdorim kripë me përmbajtje të ulët të natriumit, p.sh. "Parandalim". Ju gjithashtu duhet të dini listën e produkteve të ulët në natriumi (malosolenыe). Ky peshk, mish, djathë dhe perime ushqim. Për të përmirësuar shijen e ushqimit pakripur, ju mund të përdorni boronicë, limoni, erëza: kopër, majdanoz, cilantro)

pije tonik (çaj i fortë dhe kafeina mund të shkaktojë palpitations zemrës dhe, si pasojë, një rritje të presionit të gjakut. Në qoftë se ju keni asnjë mënyrë nuk mund të vidyazykaty në një filxhan kafe, provoni çikore. Shije është i njëjtë, por përfitimet shëndetësore janë shumë më të )
yndyrna shtazore (kjo do të ndihmojë në parandalimin e arteriosklerozës -. një e vërtetë "mik" hipertensionit yndyrna shtazore mirë zëvendësojë bimore)
ëmbëlsirat dhe sheqer (teprica, dmth 50 gram në ditë, duke çuar në atherosclerosis dhe qark rreth vicioz: kolesterolin - aterosklerozë - hipertensionit - sulm të zemrës)

makarona (ato të çojnë në mbipeshë dhe zinxhiri përshkruar më sipër).Përgjithësuar, si për të ngrënë në presion të lartë. Baza e dietës në presion të lartë - në rritje konsumi i substancave të tilla si kalium (ndihmon muskujve të zemrës më të mirë dhe largimin e lëngjeve të tepërta nga trupi Kaliumi gjendet në lëngje, fruta, perime, kajsi të thata, rrush, kumbulla të thara, u rrit hips.), Magnez (lejon zgjerojnë enët e gjakut dhe për të parandaluar dhimbje të tyre. Përmban bukë me krunde, bollgur, karrota, panxhar, currants zi, bajame, arra), jod (rregullon metabolizmin. Jodi është anëtar i detit të ndryshme).


Çfarë duhet të hani në presion të lartë për të ngrënë të drejtë?
Bukë (dje zezë tharë ose jo më shumë se 200 g në ditë, mundësisht gruri tërë)
Drithëra (mel, tërshërë, hikërror, elb, gatuar në ballin si: qull, buding, e pjekur)
Produktet e qumështit (qumësht, djathë, produktet e qumështit)
Supave (të ulët-yndyrë, qumështi, perime, fruta)
Mishit (ligët: mish viçi, pule, gjeldeti)
Peshku (ligët, steamed ose të skuqur lehtë)
Perimet (formë të zier, më pak djathë)

Snacks (perime, sallatë frutash)
Erëza (qumësht, salcë kosi, salcë qepë)
Frutat, manaferrat (të buta, të pjekur fruta, të thata)
Ëmbëlsirat (mjaltë, krem, jam i kufizuar, çokollatë)
Pije (kakao, çikore, pije kafe, nuk çaj i fortë, pije frutash, pelte)Kështu, ne mund të bëjë një menu të përafërt për parandalimin e tensionit të lartë dhe presion të lartë.

Mëngjes Së pari: veza (mundësisht të ziera), drithëra me qumësht, nuk çaj të fortë me sheqer.
Dreka: Cookies mollë / dardhë.
Dreka: perime supë (200-250 g) të ligët mish të zier me pure patate, lëng.

Tea: pelte.
Darka: djathë, peshk i zier me patate të ziera dhe çaj.
Në natën: kos.

Kjo është një menu përafërt. Për të bërë dietë ditën tuaj më të mirë vetëm. Por të jetë i sigurt për të përfshirë atë në ushqimet që ndihmojnë presionin e ulët të lartë të gjakut ose të kontribuojnë në parandalimin e tij.

Gjithashtu, për të ngrënë në presion të lartë, ju duhet të ndiqni një dietë në mënyrë sistematike. Kjo është, në përgjithësi, duhet të marrin çdo ditë: perimet dhe frutat rreth 1000 m; 1 fetë bukë (200 g.); Produktet e 150 g pa yndyrë ose ushqimeve të ulët kalori.; 200 g. E mishit të ulët-yndyrë.


Më e rëndësishmja - mos harroni se për të vetë-mjekoj në presionin e lartë nuk mund të jetë rasti në gjendje kome. Kjo është një vlerë absolute nuk ka pirja e duhanit dhe alkoolit, u rrit stërvitje, për të shmangur stresin dhe për të ruajtur një humor të mirë, të pajtueshmërisë diete - e gjithë kjo është një masë parandaluese dhe do të çojë në normalizimin e presionit të gjakut menjëherë, vetëm pas disa kohë.