Si ushqimi është i lidhur me sëmundjet e njeriut


Ushqimi duhet të jetë një burim i jetës dhe shëndetit dëmit nuk duhet të sjellë. Për fat të keq, shpesh sjell asnjë dobi, domethënë dëme. Shumë çudi se si ushqimi është i lidhur me sëmundjet e njeriut. Komunikimi me të vërtetë është shumë e ngushtë.
Fakt interesant, ajo rezulton, pesha e trupit të prekur sferën seksuale femërore. Dhjamin që është gjetur në trupin e një gruaje, aktivizon shamatë seksuale. Pra, nëse një grua peshon kritike të vogla, problemet me epsh nuk është shmangur. Gjithashtu, një rënie të mprehtë të karbohidrateve në dietë çon në ndryshime në nivelet hormonale, të cilat mund të çojnë në çrregullime menstruale. Për shkak të faktit se shumë njerëz kanë një interes në rritje në ushqim, ajo zakonisht çon në overeating dhe trashje.Disa ushqime mund të shkaktojë alergji. Alergji është një reagim i papërshtatshëm për të substancave që gjenden në ushqim. Një alergji ndodh kur trupi merr disa alergjen. Me alergjive ushqimore pas depërtimit alergjen në traktin gastrointestinal, praktikisht disa minuta mund të jetë djegur, kruajtje në gojë, fyt, të përzier, të vjella, diarre, reagimi të lëkurës në formën e skuqje dhe kruarje. Në rastet më të rënda mund të bien rëndë presionin e gjakut, deri në zalisur. Reaksionet alergjike janë të ndryshme ashpërsi. Alergjia shpesh shkaktojnë - qumësht, vezë, peshk, fruta agrume, luleshtrydhe, arra, çokollatë, etj


Ushqimi mund të shkaktojë dhimbje koke. Shpesh autorët e krimit kanë migraines - çokollatë, verë, djathë, agrume. Shumë njerëz kanë dhimbje koke pasi të hahet e qumështit dhe produkteve të qumështit. Disa produkte edhe në sasi të vogla mund të shkaktojë dhimbje koke ndonjëherë edhe të përzier në njerëzit me kushtetutë të caktuar të trupit. Këto produkte përfshijnë gjalpë i shkrirë, mish yndyror, dhe cuditerisht mjaft piper edhe zi. Në xhel mishit këto përbërësit janë të pranishëm së bashku, kështu që shpesh shkaktohet migrenë tru. Doza të ulëta të këtyre produkteve nuk mbajnë dëme. Deri më sot, nuk ka dyshim se disa produkte të çojë në sulmet e dhimbje koke në disa njerëz. Edhe akull mund të shkaktojë dhimbje koke dhe acarim të mukozës qiell receptorët e membranës.


Ushqimi mund të shkaktojnë sëmundje infektive. Shumë ushqime janë një terren i shkëlqyer mbarështimit për mikroorganizmave. Për shembull, mund të transmetohen përmes patogjene qumështit e dizenteri, tuberkulozi, kolera dhe sëmundjeve të tjera infektive. Patogjene mund të merrni në qumësht në të gjitha fazat e kafshëve të sëmurë të një personi të sëmurë kanë pasur kontakt me ushqimin. Vezë janë gjithashtu jo më pak rrezik për shëndetin. Edhe pas shell vezë mund të merrni në mes të mikrobeve. Dhe çfarë të them në lidhje me sipërfaqen e vezës, mori pjesë bakteret patogjene në masë. Sepse çdo familje pas kontaktit me vezë në përgatitjen e pjatave të ndryshme, është e nevojshme për të larë duart, mundësisht me ujë dhe sapun. Kjo është e nevojshme në mënyrë që të mbrojë të gjithë familjen nga sëmundjet që mund të ndodhë për shkak të higjienës së dobët gjatë gatimit.


Mishi dhe produktet e mishit të bartin rreziqe shëndetësore. Për këto produkte trupi mund të merrni toksike patogjene, helmintet dhe tuberkulozi. Prandaj, përpunimi i mishit në shtëpi duhet gjithmonë të ketë një bord të veçantë prerja që do të përdoret vetëm për prerjen e mishit. Gjithashtu, kur gatim mishi duhet të marrë parasysh se nuk dohotovlennoe mish mund të shkaktojë sëmundje të ndryshme.
Rrezik të konsiderueshëm dhe në shtëpi janë kërpudhave, të cilat mund të kalonin përmes botulizmi. Kjo sëmundje është shumë serioze, ndonjëherë edhe fatale. Për të mbrojtur kundër kësaj sëmundjeje, kërpudha duhet larë mirë dhe vlim.

Një ushqim mund të transmetohen jo vetëm e sëmundjeve bakteriale dhe parazitare, por edhe infeksionet virale. Këto sëmundje virale janë transmetuar përmes trajtojnë ushqimit - hepatiti infektive, poliomielitit, encefalit tick-lindur.

Ushqimi është gjithashtu një ndikim në njerëz me sëmundje të caktuara kronike. Për shembull, nëse një person me hipertension apo veshkave infeksionit do të përdorin kripë dhe ushqime të kripura, ajo do të pashmangshme të çojë në një përkeqësim të mprehtë në shëndetin. Nga përkeqësimi cholecystitis do ushqim shumë yndyrë. Pra, ne nuk mund të themi se një ushqim të veçantë është e dëmshme, ajo vetëm bëhet kështu në rrethana të caktuara. Megjithatë, do të ishte më mirë për njerëzit me ushqime mbipeshë dhe cholecystitis kufiri i të ardhurave yndyrore, por nuk mund ta përjashtojë atë krejtësisht.


Nuk ishte një eksperiment mbi kafshë, e cila tregoi se yndyra e trupit luan një rol të rëndësishëm. Grupet e kafshëve janë vënë në dietë të ulët yndyrë. Për shkak të sasi të vogël të kohës që ata janë shumë të dobët, i brishtë dhe leshi ishte e thatë, dhe pastaj mori krejtësisht jashtë. Të ulcerat e lëkurës formuar, dhe sytë vazhdimisht hnoyilysya. Për shkak të faktit se ata rënë rezistenca pësoi infeksione të ndryshme, pastaj vdiq. Eksperiment shumë i trishtuar, por ajo tregon se ne kemi nevojë yndyrë në trup, dhe ajo luan një rol të rëndësishëm. Dhe mungesa e yndyrës në trupin e njeriut shpejt ose më vonë të çojë në sëmundje, dhe nëse nuk korrigjohen dietë, deri në vdekje. Yndyrë është një produkt thelbësore që kryen funksionin e tij në trup.


Fat - është grumbulluar në energjinë e trupit, e cila shtyrë rezervë. Në mesin e substancave të rëndësishme për njerëzit janë sterols, pigmente, vitamina yndyrë shpjegueshëm, phosphatides. Një nga më të zakonshme janë phosphatides - kofalyn dhe lecithin. Yndyrna të trurit, mëlçisë dhe zemrës phosphatides pasur në këto organe shumica e proceseve intensive metabolike ndodhin. Prandaj, është e rëndësishme për të marrë lecithin kujdesit, i cili është i nevojshëm këtë organet vitale. Siç mund ta shikoni, ushqimi ndikojnë në shëndetin e njeriut dhe kjo marrëdhënie nuk mund të nënvlerësohet.