Si për të ngrënë në pacientët me diabet tip 1


Lloji 1 diabet - është aq serioze dhe e rrezikshme që është e rëndësishme për të zbatuar të gjitha rekomandimet dhe rregulloret specialist për të zvogëluar rrezikun e sëmundjes dhe të përpiqen për të shpëtoj prej tij. Roli i paçmuar në këtë sëmundje luan ushqim. Ushqimi për njerëzit me diabet tip 1 duhet të si qëllim mbrojtjen e trupin e njeriut nga sheqeri tepërt të gjakut dhe mbajtjen e një niveli të caktuar të insulinës mbushje trupit. Këta njerëz duhet të jenë më me kujdes dhe me përgjegjësi çështjet që lidhen me të ushqyerit e tyre, vazhdimisht të monitoruar sheqerit në gjak dhe të mësojnë për të numëruar dietën tuaj që të mos dëmtojnë shëndetin e tyre. Niveli i sheqerit është zëvendësuar ushqimin menjëherë pas mori. Ushqime të pranuara në varësi të përbërjes së tyre në mënyra të ndryshme të ndikojnë në përmbajtjen e sheqerit. Në mënyrë tipike, një kërcim të mprehtë ndodh pasi të hahet ushqime që kanë një lloj të karbohidrateve. Të gjitha ushqimet bimore karbohidratet janë të pranishme, por në prodhimet shtazore vetëm në qumësht dhe kos. Karbohidratet vijnë në dy forma neusvoyaemыe dhe tretet. Kjo vetëm duhet të dini se ata që kanë diabet të tipit 1. Neusvoyaemыe Karbohidratet janë të ndarë në pazgjidhshëm dhe shpjegueshëm. Ne jemi të interesuar neusvoyaemыe të tretshme që përmban fibra dietetike apo yndyrë, pasi ato janë të nevojshme dhe janë të rëndësishme në dietën e njerëzve që vuajnë nga mungesa e insulinës. Ënjtje në stomak, karbohidratet objektet e tilla krijojnë një ndjenjë e plotësi dhe ngopje, të nxitur punën produktive të zorrëve. Karbohidratet usva ndarë në grupe: vazhkozasvoyuvani dhe tretshëm. Ata kanë shkallë të ndryshme të ndikimit në sheqer. Të dy grupet duhet të vërtetë dhe janë të rëndësishme në të ushqyerit të njeriut në diabet.


Ushqimi përbërë nga karbohidrate, i pajisur me një shije të ëmbël. Sheqeri pasi rritet konsumi shumë shpejt, fjalë për fjalë hopping. Ata janë quajtur edhe "menjëhershëm" ose "të shpejtë" sheqerna. Këto përfshijnë sheqer të pastër, fruta, mjaltë. Karbohidratet vazhkozasvoyuvani kanë shije të ëmbël, por edhe të ndikojë në sheqerit në gjak. Rritja e sheqerit në këto raste ajo është e qetë dhe gradual. Këto karbohidratet janë quajtur "të ngadaltë". Përveç kësaj, nuk janë produkte bimore nga karbohidrate shumë të vogël, nuk ka rritur të sheqerit në gjak, në mesin e tyre - lakër, patëllxhan, domate dhe kështu me radhë P., ata zakonisht nuk llogariten dhe të hani sa më shumë që duan.. Numri i karbohidrateve në dietë është e përcaktuar nga të ashtuquajturit sistemit Ho (njësitë bukë), dhe cilësinë e produktit - GI (indeksi glycemic). Kur përdorni yndyrna dhe proteina në sheqerit në gjak nuk rritet. Pra, në qoftë se pesha është normale, ju mund të hani yndyrna dhe proteina, si dhe një person i shëndetshëm dhe nuk ka nevojë për llogaritje kalori. Në studimin e pacientëve me diabet nuk kanë gjetur një lidhje të drejtpërdrejtë midis rritjes së sheqerit dhe përmbajtja kalori të ushqimit. Për një person që vuan nga nivele të larta të sheqerit, çdo kufizim të veçantë në lidhje me të ushqyerit atje. Çfarë duhet të hani ose ku për të ngrënë njeri identifikon veten, së bashku me mjekun, por me një kusht - është e nevojshme për të numëruar karbohidratet CE pjesshëm dhe të marrin pjesë të vogla. Vlerë 1 CE të përbërjes sasiore të produkteve. Një njësi bukë (1HE) të përfshira në një fetë bukë, 1. l. miell ose niseshte, 2 lugë. l. drithëra gatuar, 7, Art. l. çdo bishtajore, 200 ml. qumësht, 1. l. sheqer ose pjesë të rafinuar 25, 1 pc. patate, 3 copë. karrota, 1 pc. panxhar. Frutat: dardhë, hurmë, molle, pjeshke, portokalli - secila prej tyre është e përmbajtura në 1HE. Pije të tilla si birrë dhe kvas në 200ml. përmban 1HE. Mishi dhe peshku nuk përmbajnë karbohidratet dhe nuk janë të numëruara. Në hapat e parë në rrugën drejt një mënyrë jetese të shëndetshme mund të jetë e vështirë për të marrë parasysh të gjitha pikat e renditura më sipër. Prandaj, "fillestar" Menu dhe Mode përcakton një mjek. Në mënyrë të pavarur të rregulluar menu fillimin apo dietë të destinuara për pacientët diabetik mund vetëm atëherë kur nuk do të fillestar, por më tepër kompetent dhe me përvojë. Po, po, po, jo vuajtje, nuk ka duruar pa "dyabetykom"Domethënë një person që jeton me diabet. Gjëja kryesore për të mësuar se si për të kontrolluar shëndetin, si dhe, për të njohur dhe për të bërë rregulla të thjeshta diete: ajo është e mjaftueshme për përmbajtje të lartë të fibrave bimore dhe karbohidratet në ushqim, kalori dietën e përditshme si i afërt me normale; Karbohidratet ndarë në mënyrë të barabartë me numrin e ngrënies, bazuar në injeksione e insulinës; përdorin sistemin CE dhe ndajnë karbohidratet në grupe në varësi të miratuara nga qeveria; me konsumin e tepërt kufi pesha e yndyrave. Në kryerjen e këtyre rregullave mund të hani mrekullisht të plotë dhe të ndryshme. Plotësisht të kënaqshme shijet dhe zakonet e tyre. Dhe shumë e rëndësishme që të mos kufizojnë veten nga shoqëria, duke vizituar kafene dhe restorante, duke folur me miqtë në parti, në jetën e përditshme të një personi të shëndetshëm. Ushqimi Plani rekomanduar në diabet tip 1. Mëngjesi (përmban 4 CE) - fruta, kullosa drithëra, gotë qumësht, bukë me miell miell i pasitur, vezë ose proshutë skuqur, çaj ose kafe (në varësi të preferencës). Dreka, në rreth 11: 00 orë. (Përmban 1HE) - biskota apo fruta çaj ose kafe. Dreka (përfshin 2 Ai) - peshk ose mish, djathë, patate, oriz apo makarona, bukë, sallatë, një frut. Tea (përmban 1HE) - peksimadhe ose një pjesë të fruta, çaj ose kafe. Darka (përmban 4 CE) - peshk ose mish, vezë; patate, oriz ose makarona; sallatë, një fryt. Ushqimi gjatë natës (që përmban 1 CE) - një biskotë apo biskota, një frutash, çaj ose kafe. Këto janë produkte për diabet duhet të jetë në dietën e pacientëve me këtë sëmundje. Duke ditur se diabeti hani e paçmueshme, sepse në qoftë se ju nuk e ndiqni dietën përshkruar, pastaj të hequr qafe këtë sëmundje të tmerrshme nuk mund. Edhe një sasi të vogël të produkteve të dëmshme mund të çojë në rezultate negative.