Si për të ngrënë për të mos shqetësojnë ekuilibrin acid-bazë


Shkencëtarët kanë drejtuar vëmendjen e tyre kohët e fundit të bilancit acid-bazë të trupit të njeriut, por zbulimet në këtë fushë bërë mjaft.
Për herë të parë në shkelje të bilancit acid-bazë kthyer vëmendjen e tij për shkencëtarët evropianë Berg, rreth njëqind vjet më parë.
Nuk ishte një term i tillë si "acidifikimin" organi që është i shqetësuar ekuilibrin acid. Ky fenomen çon në faktin se imuniteti dobësohet, ka probleme me lëkurën dhe është një shkelje e peshës.

Problemet shkelje e bilancit acid-bazë të ndodhë për shkak të faktit se trupi është i përcaktuar në mënyrë strikte vlerat e pH të gjitha lëngjeve të brendshme. Por në qoftë se numri i faktorëve agresive është në rritje dhe si rezultat bëhet shumë, trupi nuk mund të përballen me bilancin poderzhanyem në trup. Atëherë është ose acidifikimin ose organ zaschelochennost.Faktorë të tillë të përfshijnë ndikimin e mjedisit, dietë të varfër, alkoolit, duhanit.

Disa shenja të bilancit acid-bazë mund të shihet nga jashtë, ajo është çehre sëmurë, paraqitja e akneve, një person ndjen lodhje, dobësi, duket mbipeshë. Kur këto simptoma duhet të kryejë një ekzaminim të hollësishëm, si shkelje e mjedisit acid të organizmit dhe të çon në pasoja më të rënda të tilla si shfaqjen e gurëve në veshka, sëmundje të përbashkët, problemet dentare.Si rezultat i acidifikimit të fortë në trup janë të formuar dhe të depozitohen skorje. Depozitimi i toksinave çon në formimin e celulitit, edhe për shkak të përballet me shllak duket më i vjetër, ndenjur, dhe kjo është vetëm efekte të vogla negative të formimit skorje.
Një tjetër pikë negative është se acidi nuk është aq e lehtë për të tërhequr nga trupi. Së pari ju duhet për të balancuar ato.

Le të shohim se si për të ngrënë të mos të shqetësojnë ekuilibrin acid-alkaline. Disa acidet dhe alkalet vetë trupi i njeriut prodhon disa të hyjë në trupin me ushqim. Ushqimi mund të përmbajë një sasi të madhe të acideve apo alkalet, ose të jetë neutral. Kështu, përpunimin trupin e një llojit të produktit, në lartësi të çon në acid ose alkali, dhe të tjerët nuk mund të shkaktojë ndryshime të rëndësishme në trup. Që nga ushqimi mund të ndahet në shumë acid dobët acid-dobët schelocheobrazuyuschie fort schelocheobrazuyuschie. Ndarja e parë e tillë e bëri yoga.


Me metodën e nevojave yoga gjatë gjithë ditës për një prej ushqimeve acid llogariten për dy alkaline. Me një raport të tillë të ushqimit nuk mund të shkelin ekuilibrin acid-alkaline optimal. Ajo duhet të bëjë për një dietë që do të neutralizoj acid tepërt në trup. Në të tilla një dietë duhet të përfshijnë produkte alkali, por gjëja kryesore është të mos e teproj. Ushqime Kyslotovmisni nga dietë nuk mund të përjashtohet.

Duke fuqimisht ushqime acid-formimit të përfshijë ushqime të mëposhtme: mish dhe të gatuar të gjitha ushqimet e tij, si dhe peshk, djathë dhe ëmbëlsirat e ndryshme, produktet nga mielli i bardhë.


Me pak acid-formimit ushqime përfshijnë: drithëra, produkte nga miell gruri, salcë kosi dhe djathi gjithashtu.
Me pak produkte schelocheobrazuyuschym përfshijnë kërpudha, fruta dhe qumësht unpasteurized.
Me forcë produktet schelocheobrazuyuschym përfshijnë: perimet (perime rrënjë dhe perimet me gjethe), fruta të freskëta, patate dhe sallatë jeshile.

Nuk është një supozim i disa shkencëtarëve, së bashku me ushqime acid dhe alkaline është gjithashtu një produkteve neutral në të cilën jo-metalike dhe metalike elementet ekzistojnë së bashku dhe neytralyzuyu njëri-tjetrin.


Ajo ka qenë prej kohësh e njohur se të ushqyerit e duhur është çelësi për shëndet të shkëlqyer. Po davaytes ne e konsiderojmë atë që hamë çdo ditë, kjo është proteinat ngurta dhe karbohidratet. Ushqim i tillë çon çrregullimit të tepricës acid-bazë të trupit të njeriut. Bilanci i kërkuar i trupit është ndërprerë. Dietë juaj duhet të kompozoj saktë. Në ushqim duhet të hani sa më shumë fruta dhe perime, duhet të përpiqen të kufizojnë veten të hahet mish, djathë dhe vezë, ju duhet të pini shumë ujë.
Një këshillë shumë e rëndësishme që ju duhet dhe është e rëndësishme të dini se çfarë kohë të produkteve përdorimi alkaline. Në fund të fundit, në kohë të ndryshme të trupit punon ndryshe.

Në mëngjes, përkatësisht 5 deri në 10 orë, trupi është i proceseve më aktive rrjedhje të lidhura me pastrimin. Pra, nëse ju doni të arritur efektin më të madh, ju duhet të përdorni produkte alkaline në këtë kohë. Ju mund të hani mollë, por nuk kufizohet në vetëm kjo periudhë kohore, gjatë ditës ju duhet të pini lëng frutash, por pa shkelur rregullat e furnizimit.

Le të mendojmë rreth asaj se si për të mbrojtur trupin tonë nga pereokyslenyya.

Trupi juaj mund të jenë të mbrojtur në dy mënyra: Ju mund të kufizojë futje e ushqimit, i cili përmban acid, por ju vetëm mund të stimulojë prodhimin e acidit.

Mjekësisë tradicionale nuk ishin të shkëputur nga një fenomeni të tillë të rëndësishëm si pereokysnennya trupit. Njerëzit pi ashtu-quajtur "gjallë" (alkaline) dhe "i vdekur" (kosi) me ujë, e cila është marrë me anë të activator. Për të ruajtur ekuilibrin, është e nevojshme për të aplikuar trajtim duke përdorur acid dhe alkaline ujit në vazhdimësi dhe me një pushim (për shembull, një mbrëmje tjetër ditë). Ju gjithashtu duhet të pini çaj me limon dhe rrushit, dhe lëng shegë.

Nëse ne përpiqemi të mësojnë se si për të përcaktuar nivelin e bilancit acid-bazë, ne mund të rregullojë atë, dhe ne nuk kemi për të pirë medikamente të ndryshme.