Çfarë dietë ndihmon me mostretje funksionale


Kushtet nën të cilat një person bie ekzistojnë 21 kurrë ndoshta nuk zili nuk do të një nga paraardhësit e tij. Për të gjitha të mirat e qytetërimit banor të këtij planeti duhet të paguajnë për vitet e jetës së tij. Probleme kohë pafund në, jetën personale dhe familjare industrial, kur ajo është provuar të jetë shumë më tepër se personi i pushtetit për ta bërë këtë; që dalin nga këto kushte të stresit dhe sëmundjeve që bëhet kronike, minojnë tashmë e brishtë e mjaftueshme (në krahasim me ata që kishin ekzistuar në tokë) shëndetin. Përveç kësaj, ai nganjëherë merret "aktivitetet subversive" në lidhje me trupin e tyre. Në vend që të në mënyrë aktive rezistojë faktorëve të stresit, një shpejtësi vjen në prag të tyre. Për shembull, për shkak të mungesës së kohës së përjetshme të "grepa" ushqim në arrati, shpesh duke preferuar enët e bëra nga produktet të gradës së lartë dhe ushqim të shpejtë. Megjithatë, një dietë e tillë nuk është i dizajnuar traktit digjestiv. Shter Ngadalë vet "aksioneve" forca, ai nuk është një për të bukur e saj "pronar" Pika dështon. Kjo mund të rezultojë në shfaqjen e një patologjive krejtësisht të ndryshme - një prej të cilave është shpesh dispepsia funksionale - cilësi shumë më të ulët të jetës dhe ndikojnë në efikasitetin" Trupi si një e tërë. Emri i shumë njerëzve nuk janë të lidhura me njerëz të mjekësisë duken të panjohura - në kontrast me gjendje e sëmurë se ai ishte fshehur. Nocion "mostretje" mbulon një gamë të shkeljeve të funksionimit normal të stomakut - për uyazyka se ata kanë kronike dhe më shumë ose më pak mprehur rregullisht. Shumë njerëz përdorur për të mendoj Shfaq të tilla simptomat e gastritit. Por këtu veçantitë gjë e diagnozës kombëtar. Në Rusi (si në disa vende të tjera ish-sovjetike), fenomenet e mëposhtme quajtur termi "gastrit kronik" - Ndërsa Perëndimi në raste të ngjashme të përdorura frazën "mostretje kronike".


Ata që kanë sëmundje zakonisht festuar tilla "oddities" në sistemin e tretjes ngopjes si shumë të shpejtë (e vetmja kohë vakt për të filluar), ndjenja që ushqimi lë stomak, dhimbje dhe parehati në rajon epigastrike, bloating (ndjenjë e plotësi si, por jo si një fakt bark në rritje) dhe nganjëherë të përzier . Ekspertët Ndër shkaqet e kësaj sëmundje, i quajtur patologji motor i organeve të caktuara të traktit gastrointestinal, rritjen e prodhimit të nevojshme për tretje acid klorhidrik, veçanërisht duke marrë pasoja të caktuara "agresive" droga, stres dhe gabime të shpeshta në dietë. Faktori i fundit nuk është përcaktuar rastësisht: kjo dietë paekuilibruar shpesh çon në zhgënjim, nga e cila nuk ka mostretje funksionale. Një dietë për të shpëtoj prej tij, respektivisht, kanë nevojë të veçantë. Është thënë se në këtë sëmundje nuk është themeluar asnjë mënyrë të qartë dhe universal për këdo që vuan nga ajo, një listë e nevojshme dhe "I ndaluar" produkteve. Ajo duhet të përqendrohet, sipas mjekëve, në një kuptim krejtësisht individual dhe tolerancës / asnjë tolerancë e ushqimeve të caktuara. Gjithashtu nuk rekomandohet për të krejtësisht të shmangur ndonjë produkt (p.sh. mish ose peshk), dhe sidomos - të gjithë grupin e tyre. Ndërkohë, ekspertët e identifikuar Parimet specifike të dietën e përditshme, e cila duhet të ndjekin ata që me të vërtetë dëshiron të shpëtoj të sëmundjes. Kështu, një dietë në mostretje funksionale në shumicën e rasteve nënkupton kalimin në të ushqyerit të veçantë. Pacienti duhet të hani rreth gjashtë herë në ditë, por pjesë më të vogla. Në këtë rast, stomaku do të jetë shumë më e lehtë për t'u marrë me një miniaturë" shumat e ushqimit, dhe ai do të funksionojë shumë më mirë, sepse ai mund të shmangur atë ende ndjekur "mbingarkesë". Pjesa më e madhe e dietën e përditshme duhet të shkojë në mëngjes në pjesën darkë u la të jetë e mundur. Ngarkesës deri në natën - mjaft një zakon të rrezikshme me mostretje. Është gjithashtu e rëndësishme të mbani mend se në stomak "Kushti i çmendur veçanërisht të dëmshme yndyrë të tepërt. Prandaj, ju duhet të marrë sa më shumë ushqim i skremuar - asgjë për të ndryshuar përbërjen e lipideve në dietë (p.sh., kafshë të rënda dhe të pabindur ndaj perimeve vaj ulliri gjoja). Të njëjtin efekt do të, për shembull, zgjedhin për varietete të ulët-yndyrë e mish, peshk, djathë dhe produkte të tjera proteinike. Ushqimi për dispepsi përfshin braktisjen e disa pije, kafe, alkool, pije të gazuara, - si dhe çokollatë, erëza, agrume (kjo e fundit sidomos të varfër në aciditetit të lartë). Ata irriton mukozën e traktit digjestiv dhe shenjat vetëm përkeqësojnë sëmundjen. Gjithashtu me kujdes të madh duhet t'i trajtojnë ushqimeve stimuluese rritje vanitet dhe bloating: fasule, tranguj, arra, lakër. Megjithatë, nuk duhet të udhëhiqet nga ndjenjat e tyre. Nëse individi nuk është një produkt i përshkallëzimit fenomeneve pesimist, nga ajo që ju nuk mund të heqë dorë plotësisht, por të marrë kohë pas kohe. Në dietë ekspertët këshillojnë që të përfshijë karbohidratet më komplekse dhe fibra, të cilat janë, për shembull, drithëra, makarona, patate, bukë me krunde dhe t. N. Siç është cekur nga shumë mjekë praktikojnë, pas përshtatur ushqimit në pacientët e tyre shpesh tregon një mostretje numër zhduket plotësisht. Nëse emëruar gjithashtu ilaçe të rregullt, shërimi nuk pomedlyt ndodhin.