E cila sjell përfitime shëndetësore të shafran


Shafran është më e zakonshme në botë aziatike, ku ajo është përdorur si një erëz, drogës dhe ngjyrosje ushqim. Që nga kohët e lashta, i famshëm për aromë e saj të shijshme dhe të pronave të fuqishme shëruese. Duke ditur se sjell përfitime shëndetësore shafran, mjekësinë popullore në mënyrë aktive duke përdorur këtë përgatitje bimor në shumë receta. Erëza të përgatitur, posaçërisht stigma tharje lule crocus (Crocus sativus). Duke pasur parasysh metodën e prodhimit, kjo erëz vjen një nga më të shtrenjtë në botë.Përbërja e shafran përfshin shumë elemente të dobishme, duke përfshirë vitamina C, PP, A, minerale B6 B2 B1 B9 të tilla si kalium, magnez, fosfor, natrium, kalcium. Ka ajo çamçakëz, flavonoids, glycosides. Shafran ndritshme portokalli siguruar krotsynы. Duke qenë që rrjedhin crocetin Carotenoid, ata japin pronat antioxidant bimore dhe aftësinë për t'i bërë ballë lloje të ndryshme të tumoreve.
Gjetur se parfum unik djegëse që sjell shafran, përcakton një numër të vajrave thelbësore: shafranal, limonene, cineol, pinene, borneol, geraniol dhe të tjerët. Për shembull, shafranal ka anti-kancer dhe pronat anticonvulsant, si dhe shumë të mirë për depresion. Përdorimi i rregullt i drogës në bazë të shafran forcon sistemin nervor, stimulon trurin, përmirëson kujtesën dhe përqendrim.


Tonik shkëlqyer dhe veprim stimulues ka infuzion me ujë e shafran. Në përvojën time që ju mund të përjetojnë të mirat për shëndetin dhe furnizimi i madh i energjisë është kjo eliksir magjik. Metoda e përgatitjen e tij është e thjeshtë:. 1 ch L. shafran, derdh një gotë me ujë të zier, gjysmë ore dhe për të marrë para ngrënies 3 herë në ditë për 1 st. l. Kundër Depresioni punon edhe në lidhje me xhenxhefil shafran ose piper. Për të dal nga depresioni, ju duhet të merrni një infuzion i 5 fillesat e shafran, xhenxhefil dhe një majë e 10-15 rrush. Të gjitha komponentët mbrëmje derdh ujë të ngrohtë infused gjatë natës dhe pini gjysmë ore para mëngjes. Luftoni me depresion mund dhe infuzion e temat shafran piper 5, 3 bizele zi dhe një gotë qumësht. Ashtu si në recetë e mëparshme, pije brewed gjithë natën dhe në mëngjes duhet të jetë pak e ngrohtë, shtoni 1 ch. L. mjaltë dhe pini me stomak bosh.


Në concoctions, ka metoda të tjera të aplikimit që do të ndjehen plotësisht të mirat për shëndetin është një lule ekzotike. Për shembull, temat e shafran mund të jetë përzier me mjaltë dhe e vënë nën mes të pastër gjuhën ose mollë, të vënë aty dhe thith aromë e shafran.
Hulumtimet aktuale dhe një shekull e përvojë të vijnë së bashku në një besim të përbashkët që droga shafran janë të dobishme për sytë. Përmirësimi sjell shafran në sëmundje të lidhura me moshën, si degjenerim muskulare, pigmentoza e retines. Besohet nga disa shkencëtarë që kjo erëz pazakontë parandalon plakjen e qelizave dhe madje edhe organeve ka një efekt rinovimin, që ju lejon të mbani funksion vizuale. Së bashku me duke marrë supë shafran mund të fshihen sytë gatuar posaçërisht llapa me temat njëpasnjëshëm e luleve dhe u rrit me ujë, të marra në pjesë të barabarta.


Erëz efektive artë dhe sëmundjet kardiovaskulare. Për shkak të aftësisë unike për të rregulluar balancën Redox në trup, shafran përmirëson metabolizmin lipidet në qelizat, redukton efektet negative të stresit në trup. Si një antioxidant fuqishme dhe është përdorur në atherosclerosis, pectoris dhe hipertensionit fazë të hershme. Shtimi i vazhdueshëm i erëza aromatike në enët e ndryshme ndihmon në zvogëlimin e kolesterolit të keq, të parandaluar pllakë, forcimin e muskujve të zemrës. Përveç kësaj, e njohur prej kohësh se shëndeti i zemrës dhe enëve të gjakut sjell kalium, i cili shumë e shumë shafran, dhe kjo është një tjetër arsye pse ajo është e rekomanduar që të përfshijë në dietë dietë.

Kur receta bronkit e mjekësisë tradicionale janë këshilluar të përdorin infuzion të stigmas shafranovыh. Për të përgatitur atë, 2 ch. L. temat shafran derdh 300 ml ujë të vluar dhe të insistojnë brenda një ore. Marrë 3 herë në ditë për 50 ml për trajtimin e sëmundjeve të rrugëve të frymëmarrjes është shërimin erëz është përdorur në Aromatherapy.

Sipas disa raporteve që kanë ardhur deri ne ditet tona nga librat e lashtë, shafran është përdorur si një analgjezik dhe antiseptik. Ai ishte një komponent i rëndësishëm i ointments dhe infuzione për trajtimin e plagëve. Për shkak të pronave të shafran shkaktojnë kontraktimet e mitrës, ajo është përdorur shpesh gjatë lindjes. Por kjo erëz është i kundërindikuar në gratë shtatzëna për shkak se ajo mund të provokojë abort.

Aktualisht, shafran është i pranishëm në shumë kozmetikë. Numri i madh i vajra esenciale dhe elemente minerale e kanë bërë atë një nga përbërësit më të njohura. Krem, maska, tonics bazuar mbi të rivendosur strukturën e lëkurës, përmirësimin e çehre, eliminimin e thatësi dhe të reduktuar njollat ​​e moshës. Ju mund të përgatisë maskë efektive rinovimin dhe në shtëpi. Për ta bërë këtë, të përziera për 1 h. Litër. shafran, krem ​​dhe mjaltë. Përzierje është aplikuar për të pastruar lëkurën për gjysmë ore, pastaj del me të larë me ujë të ngrohtë.


Tifozët rrezitje kohët e fundit u bë i njohur që shafran, në sajë carotenoids në mënyrë të konsiderueshme rrit ndjeshmërinë e lëkurës ndaj diellit. Prandaj, duke marrë infuzion në mëngjes me ujë të shafran, dy herë më shpejt të jetë e mundur për të marrë edhe më e bukur cirk.
Është e rëndësishme të kujtoni që, si një mjet i fuqishëm, shafran nuk sjell vetëm dobi. Në doza të mëdha, ajo mund të shkaktojë overstimulation, helmim të drogës. Sepse vdekja është stigmat e mjaftueshme 2 m, e cila është rreth 800 temat. Sigurisht, në një shumë jo të përdorura erëz, dhe 10-15 copë në supë apo 3 vargjet në gjellë nuk do të dëmtojë shëndetin.