Si të ëmbël dietë


Burimi: Gratë Secrets 27042009
Nga: Irina Semyrova
Dreaming nuk është e keqe. Por ndonjëherë një dëshirë të fortë për të ngrënë diçka të ëmbël (erëza, yndyror, kalori dhe t. E.) kthehet në një mall i papërmbajtshëm që është në gjendje të anulojë të gjitha përpjekjet për të reduktuar peshën.
Imagjinoni skenën: ju shkoni sikur asgjë nuk kishte ndodhur në rrugë, dhe papritmas ju mbulon një dëshirë të egër për të ngrënë simite. Këtu është burimi i tundimit në dritaren e një kafeneje në raft pasta zgjeruar të freskëta. Dhe erë! Çfarë vijon është një lajthitje e shkurtër e mendjes, dhe kur ju vijnë në vete, atëherë stryahyvaete thërrimet e fundit nga buzët e tij. Çfarë ka ndodhur? Çfarë është pasioni i shfrenuar keni vizituar?


Shkencëtarët besojnë - si në rastin me 91% të femrave. Dhe prania ose mungesa e vullnetit për të bërë asgjë. Të gjithë "janë në pushtet" "hormone kënaqësi" të prodhuara nga truri. - Të tilla si dopamine. Kur ju hani ushqime të caktuara, ka një deklaratë aktiv i këtij hormoni që ai duhet sulmuar eufori pastaj duan të përjetojnë përsëri dhe përsëri. Për të kundërshtuar këtë nga një pikë e parë fiziologjik të proceseve natyrore, duhet të jenë të përgatitur. Kjo është që të kemi në mendje një plan të qartë veprimi. E vetmja mënyrë për të shmangur të fituar peshë padëshiruar.

Për të kontrolluar sjelljen e tij herën tjetër që ju të ndjeni një mall për çdo эkleru ishte aty pranë, në një moment kritik për të pyesni veten një nga pyetjet:1. Znahodzhusya I stresi?


Kur trupi prodhon kortizolit hormon stresi. Ajo dërgon sinjale në tru të cilat janë të detyruar të kërkojnë kënaqësi / rehati. Në "gëzimet e jetës" më të thjeshtë dhe të arritshme shpesh janë ushqime të lartë në sheqer dhe yndyrë. Përdorimi i tyre lejon kohë për të marrë kontrollin e stresit (kryesisht për shkak të veprimit të kortizol shtypje). Shpesh ne kemi dëshirë për pije freskuese kundër sfondit të shpërthim emocional - një sulm i zemërimit apo mërzinë (p.sh., grindur me burrin e saj - kandidoi për patate të skuqura ose karamele). Por duke bërë kështu që ne kemi krijuar në mendjen e "lidhjes vicioz" midis gjërave! Mos harroni qen Pavlov-së? Këtu i njëjti refleks i kondicionuar. Produkt të caktuar koduara në kujtesën dhe është e barabartë me prodhimin nga ndonjë përvojat e këqija. Edhe një herë hasni njëjtin vetëdijen e problemit automatikisht ju hedhin një zgjidhje - freskët!Plani i Veprimit:

Muzika e Vivaldi. Gratë janë shumë të ndjeshëm ndaj efekteve të muzikës. Prandaj, shumë nutritionists këshillojnë pacientët e tyre të bërë lojtar një përzgjedhje të këngëve frymëzues dhe të dëgjojnë gjatë pasion sulm për produkte të ndaluara. Muzikë distracts dhe merr stresit emocional.
Prisni sulm. Njerëzit shpesh jepem tundimit, pasi duket se tundimi gjithnjë do të rritet derisa të bëhet e padurueshme. Kjo është në fakt një proces dredha-dredha. Rras duket rritet dhe pastaj zvogëlohet dhe zhduket tërësisht. Duke ditur këtë "valë" Ju provoni për të hipur mbi të (kalojnë nëpër të gjitha fazat e tij, si në qoftë se shikuar nga ana), dhe mos le të shkatërrojë vetveten. Kështu që ju të fitojë betejën me tundimin.

Zëvendësim të mirë. Në fakt, qëllimi ynë - jo ushqim, por ndodh menjëherë pas mirëqenien e saj. Përdorin mjete të tjera për të arritur qëllimin. Ju keni dëgjuar për metoda të tilla "orientuese ndryshim" si "të thërrasë një mik" apo marshojnë në trajnim. Por kjo do të thotë e drejta për të zgjedhur, për shembull, ecni "solo", pa miq, pa ndihmën gjatë një sulmi të melankolik dhe vetmisë. Së pari ju duhet për të përcaktuar mërzit ju ndiheni - të shkaktojë parehati. A jeni i mërzitur? Ju mbuluar ankthi? Apo jeni të zemëruar? Plotësoni boshllëqet në frazën: "Unë ndihem shkak." Dhe pastaj të gjeni një aktivitet që do të ndihmojë për të marrë larg nga këto emocione. Për shembull, nëse ju jeni në stres, të merrni palestër dhe problemet mërzitur kur në punë, telefononi një mik dhe kërkoni këshillën e saj.


2. Unë ha më pak se zakonisht?


Supozoni se ju konsumoni më pak se 1000 kalori në ditë ose të përjashtojë nga dietën tuaj të gjithë grupin e produkteve (p.sh. të gjitha karbohidratet). Në këtë rast, trupi juaj mund të duan në çfarëdo koston për të marrë humbur. Vetëm tri ditë dietë të rreptë të zvogëlojë nivelin e leptin (një hormon përgjegjës për oreks) me 22%. Ekspertët thonë: "padashur pamjaftueshme," dmth, njerëzit që rreptësisht të kufizuar numrin e kalorive ose plotësisht të përjashtuar nga dietë ndonjë ushqime jo gjithmonë hudisha që ha normalisht. Në të kundërtën, indeksin e masës trupore (BMI = normalisht 186-249) e parë shpesh është një ose dy njësi më i lartë se i plotëson 09:55 kg peshë ekstra.

Shkencëtarët e fundit kërkimore kanë treguar se "kequshqyer" shpesh ndjejnë një dëshirat papërmbajtshëm për produkte të dëmshme. Si rezultat i kësaj, sa më shpejt të jetë e mundur, ata thjesht bien mbi "frutit të ndaluar." Në një tjetër studim, gratë që ishin të kërkuar për të reduktuar konsumin e karbohidrateve për tre ditë, atëherë raportuar më të fortë se sulmet normale tundimit. Në ditën e katërt ata hëngrën 44% më shumë kalori për shkak të faktit se sulmoi ushqim karbohidrate.
Kjo është futja e një ndalim total në produkte të caktuara mund të gjenerojnë dëshirë maniake për të ngrënë pikërisht atë që është e ndaluar, ose të çojë në overeating në përgjithësi.Plani i Veprimit:

Thonë "po" lover. Gjej mundësinë për të shijuar ushqime të preferuar, por të kontrolluar madhësinë e pjesëve. Në vend të kësaj, hani një fetë e një piceri ose të urdhërojë një ëmbëlsirë dhe ndaje atë me një mik.
Thonë "jo" vetë-mashtrim. Duke u përpjekur për të zëvendësuar preferuar trajtojnë ulët analog nuk mund të takohen qendrat e kujtesës të trurit tuaj. Për shembull, ju të kërkuar për të pirë një milkshake, dhe ju hani "zero" kos. Kënaqshmëria nuk vjen, veçanërisht në qoftë se ju keni qenë prej kohësh privuar veten e fun. Në të kundërtën, si rezultat i kësaj ju hani më shumë se ata do të jenë në qoftë se menjëherë shkoi për të plotësuar kërkesën e tij dhe do të të blej një koktej të vogël. Vini re se të hahet pesë krisur dhe një pjesë të vogël të kokoshka vetëm në mënyrë që të "shtypur" trenin për patatina, do të çojë në atë që ju të merrni 250 kalori në krahasim me numrin e atyre që ju do të merrni nga një vend i vogël qese të crisps patate.


3. Mjaft unë fle?


Shkencëtarët kanë gjetur se - disa netë pa gjumë të mjaftueshme në nivele 18% më të ulëta të hormonit leptin, i cili sinjalizon fillimin e ngopje. Niveli i ghrelin, podhlestыvayuscheho oreksit, rritje me rreth 30%. Edhe marra veç e veç, këto dy faktorë mund të çojë në sulme qejf të hahet që do të bëjë të gjitha këto biskota, crisps dhe biskota objekt papërmbajtshëm e dëshirës, ​​në rritje nga të dhënat eksperimentale me 45%.


Plani i Veprimit:

Një caffeine pak. Kafeina ndihmon që ju të merrni nëpër të gjitha gjyq ditë kur keni vendosur të injorojë rostiçeri kalori. Megjithatë, mungesa kronike e gjumit nuk është efikas. Megjithatë, është ai do t'ju japë mundësinë për të mbajtur një kohë të shkurtër deri sa regjimi i juaj nuk do të kthehet në normale.

Përça dhe sundo. Uria Supozoj humbjen ju nuk mund, por të përpiqet të mashtrojnë: para se të hidhem në ushqim direkt në pjatë parakohshme pjesë e vogël e ju dhe hani, dhe për të shkuar pjesën tjetër nga sytë.

4. A rob zakone?


Ju nuk mund të kuptojnë këtë, por disa zakone në dukje të pafajshëm (të tilla si thithjen e patate të skuqura në frontin e TV apo pies) të krijuar në mendjet tona një stereotipe të fuqishme. Ndërgjegja do veprime të përsëritura. Dhe një herë ju provoni për të thyer modelet e përhershëm të sjelljes, truri juaj menjëherë përgjigjet rritet ankthi. Por kjo është e nevojshme për të marrë ushqim në gojën e tij si ankthi çast zhduket.Plani i Veprimit:

Stimuj poshtë. Erë, tingëllon, paraqitja në ngrënie të dorës - të gjitha stimuj të fortë. Shikojnë TV në dhomë gjallë ose gjumi. Gjëja kryesore - nga kuzhinë, frigorifer apo vazo me karamele.
Vizualizimi i shëndetit. Përdoreni këtë psiko, çdo herë produkt i rrezikshëm image lind në mendjen tuaj, mendërisht thoni atij të ndaluar! Pastaj imagjinoni veten në faktin se as është një mënyrë të shëndetshme dhe tërheqëse, të themi, i hollë dhe i aftë. Pak ushqim hedhurinë imazh të zhduket nga vetëdija, dhe fut ajo zhduket. Ka raste kur njerëzit bëjnë këto "ushtrime" katër apo pesë herë në ditë, dhe kjo lejoi ato dy javë për të kapërcyer zakone të këqija, të tilla si çokollata p.sh. thithjen pas darke.

Switch vëmendje. Nutritionists kanë gjetur se vëmendja kalimi vërtetë e ndihmon. Kur ju të mbuluar dëshirën për të ngrënë diçka të dëmshme, për të larguar çdo profesion, nuk ka të bëjë me ushqimin, për shembull, korrespondencën aktuale e-mail.Truket e vogla por shumë të dobishme
Nëse ju do të heqë dorë nga një paketë mujore prej patate të skuqura dhe 500-gram shërbejnë të butë akullore, një vit mund të humbni rreth pesë kg peshë të tepërt.
Gjatë pasion sulm për ushqime të ndaluara të kthehet në muzikë - ajo distracts dhe merr stresit emocional.

A jeni i mërzitur? Mbulon ankthi? Ju zemëruar? Plotësoni boshllëqet në frazën: "Unë ndihem shkak." Pastaj gjeni një aktivitet që do të ndihmojë për të marrë larg nga këto emocione.
Pasi një imazh të rrezikshme produkt lind në mendjen tuaj, mendërisht thoni atij të ndaluar! Pastaj imagjinoni veten të pakta dhe të arsyeshme. Pak ushqim hedhurinë imazh të zhduket nga vetëdija, dhe fut ajo zhduket.