Droga hormonale për mbajtjen e shtatzënisë


Shkaku kryesor i abortit në 1 tremujorin është një shkelje e sfondit të hormoneve në trupin e nënës. Kjo është për shkak të mungesës së progesterone - një hormon që është në radhë të parë për të mbajtur shtatzëninë. Ju tregoj për atë që hormonet për të mbajtur shtatzëninë përdoret në gjinekologji.

Në gratë vezoret çdo cikël, si rezultat i proceseve hormonale janë pjekur gjëndër nga e cila veza (ndonjëherë dy gjëndër mund të pjekur dhe më shumë). Gjysmën e parë të ciklit menstrual, 1 ditë përpara ovulimit quhet folikulare dhe ka një kohëzgjatje të ndryshme. Faza e dytë - ovulacionit parë para menstruacioneve me titull "Faza Luteal" i kohëzgjatjes së saj - 12-16 ditë. Trupi Yellow nevojshme për të mbështetur shtatzëninë e hershme, përgjegjës për prodhimin e progesterone, e cila ofron efekte të ndryshme në trup, e përgatitur atë për shtatzëninë dhe të gjitha forcat e mbajtur.Nëse prodhimi i progesterone nga organi jashtë shtatzënisë është i ulët, ka një gabim problem, arsimimi i pamjaftueshëm, luteum varfër korpus. Uyazyka për pushtet dhe zhvillimin e embrionit nuk janë krijuar në abortin e dytë ose të tretë Tremujorin ndodh. Ndikim të madh në funksionimin e organeve riprodhuese dhe hormonet e nevojshme për zhvillimin e imponuar e sëmundjeve inflamatore, shkeljet e ndryshme të funksionit normal ovarian, ushtrim të tepruar, sëmundje tiroide, të pakontrolluar dietë të lidhura uria, e cila nga ana tjetër, provokon lodhje dhe trupi mungesën e dobishme dhe e nevojshme substanca.


Në praktikën klinike, përdoren hormonet për të mbajtur shtatzëninë. Ka shumë, përdoren shpesh Utrozhestan - një droge që përmban progesterone micronized dhe Duphaston.

E substancës aktive është didrogesteron Duphaston. Në një tabletë të vogël përmban 10 didrogesteron mg. Drogës ka efekt 20 herë më të fortë se progesterone, ajo ndryshon stabilitet që mundëson përdorimin Duphaston siguruar përqendrimit të vazhdueshëm në trup për mbajtjen e shtatzënisë. Gjatë përdorimit Duphaston pa defektet e lindjes janë raportuar. Gjatë shtatzënisë, drogës është përshkruar 2 tableta në ditë, në situata të veçanta individuale doza mund të rritet.


Shmangni përdorimin e duphaston hormonal ekuilibrin pas 20 javësh është e papërshtatshme, pasi që në këtë periudhë ka një rënie natyrore në nevojë të trupit për progesterone. Mos përdorni droga të tjera hormonale, pa konsultim dhe recetë.

Duphaston Aplikimi bën nuk ka efekte negative anësore dhe të lëkurës, e flokëve, nuk shkaktojë marramendje, nuk shkakton përqendrimi i glukozës në gjak. Nëse aplikimi duphaston keni ndonjë gjakderdhje gjatë shtatzënisë apo përzgjedhje të dobët - duhet të kontaktoni menjëherë mjekun tuaj mund të kenë nevojë për të rritur dozën. Ashtu si hormonet e tjera që janë përdorur për të ruajtur shtatzënisë, Duphaston ka contraindications: mbindjeshmëri ndaj disa përbërësve të drogës, shfaqjes së reaksion alergjik në të kaluarën ndaj hormoneve të tilla. Ky medikament është i papajtueshëm me phenobarbital, por ato nuk janë përdorur në shtatzëni.


Utrozhestan, substanca aktive është micronized progesterone, sintetizuar nga substancat plotësisht natyrale - bimëve yams, e cila ka një strukturë kimike të ngjashme me progesterone. Ky medikament është pak më ndryshe nga hormonet e tjera, prodhon një veprim specifik për shkëmbimin e hormoneve seksuale mashkullore. Aplikimi Utrozhestan kryesisht për gratë me shenja të hyperandrogenism - puçrra fytyre, flokët e tepërt e trupit në llojin e njerëzve.

Utrozhestan nuk shkakton efekte anësore që zakonisht shkaktojnë hormonet: nuk ka rritje në peshën e trupit apo paraqitjen e edemë, ose rritje të tensionit të gjakut në zbatimin e tij janë vërejtur. Procesorë Utrozhestan kryesore në trup është mëlçisë. Gjatë përpunimit të formuar substancë të veçantë që bllokon prodhimin e natyrshme e oxytocin për të parandaluar tkurrje të muskujve të mitrës dhe të mos provokuar abort. Utrozhestan përdoret për mbajtjen e shtatzënisë, si dhe Duphaston nuk shkaktojnë defekte lindjeje dhe ngjarjet negative.


Medikament është prodhuar në kapsula të buta përmbajnë 100 mg të progresteronit në një përzierje e vajrave badiava. Kjo formë e pazakontë e kapsula lejon për të marrë ato dhe të vënë në vaginë për të arritur efektin e dëshiruar. Administrata veçanërisht efektive e drogës në vaginë me kërcënimin e ndërprerjes së shtatzënisë, në tremujorin e parë dhe të dytë të shtatzënisë. Produkti sa më shumë hormoneve që janë përdorur për të mbajtur shtatzëninë në tremujorin e tretë nuk është i zbatueshëm.

Efektet anësore të drogës kur administruara në vaginë janë të rralla dhe gjendet kryesisht në mbidozë. Utrozhestan mund të shkaktojë marramendje, nervozizëm, marramendje.


Kundërindikimet për përdorimin e trupit mund të shërbejë si një predispozitë për mpiksjen e gjakut, gjakderdhje, prania e Tumoret malinje gjenitale apo zemrat, shkeljen e aftësive funksionale të mëlçisë, sistemit kardiovaskular, astma, sëmundje CNS, diabeti, mbindjeshmëri ndaj përbërësve të caktuar.

Aplikoni hormonet, duke përfshirë edhe për mbajtjen e shtatzënisë pa u konsultuar me ekspertë të ndaluar!