Shenjat e shtatzënisë në fillim


Kur shtatzënisë çdo grua ka simptoma të ndryshme, të gjithë individualisht. Në një mund të retching, dhimbje të forta në gjoks, në shtatzëni tjetër gruaje mund të fillojnë pa të gjitha këto simptoma. Por, pavarësisht dallimeve, por ka shenja, sipas të cilit ne mund të themi jeni shtatzënë apo jo. Në këtë artikull ne do të flasim për shenjat e shtatzënisë në fillim. Cilat janë shenjat e shtatzënisë në fillim?
Ndjeshmëri të gjirit
Kjo është shenja e parë e shtatzënisë. Shumë gra të përcaktuar, shtatzëna ose jo, është i bazuar në këtë funksion. Trupi i femrës është i prirur për të ndryshuar, duke u përgatitur për të laktacionit ardhshme. Në këtë drejtim, shtohet gjoks dhe të bëhet e ndjeshme, veçanërisht nipples. Gjatë shtatzënisë, ndryshimet hormonale që prodhojnë sasi të mëdha të hormoneve dhe progesterone estrogjenit. Prandaj thithat nuk janë vetëm të përgjigjen, dhe në qoftë se unë mund të them kështu, tepër i ndjeshëm. Kur afrohet menstruacioneve gjirit është shumë e ndjeshme. Ende shtatzënisë zemrat e më të ndjeshëm në prekje, sidomos nipples. Kjo nuk është një ndjeshmëri menstruacioneve simptomë dalë dhe shtatzënia.Lodhje dhe lodhje
Në trupin e hershme të shtatzënisë duke punuar shumë për të vazhduar me ritmin e ndryshimeve që ndodhin në trup. Quickens pulsin dhe rrit sasinë e hormoneve. Zemra fillon të pompimit të gjakut më të fortë dhe më shumë për të siguruar ushqyesve të embrionit në kohën më të shkurtër të mundshme. Rrit formimin e progesteronit, i cili është shkaku i lodhjes. Shumë gra përjetojnë dobësi gjatë shtatzënisë. Progesterone zvogëlon sistemin qendror nervor, duke shkaktuar lodhje dhe marramendje. Shkaku i rritjes lodhja gjithashtu mund të jetë një shok emocional. Femrat shpesh gjatë shtatzënisë bien në ekstreme, pa e ditur atë. Ata mund të qajnë pa ndonjë arsye, atëherë gjendja mund të ndryshojë për pozitiv. Swings tilla lidhur me ndryshimet hormonale gjatë shtatzënisë. Trupi i femrës aq "rrotullon mbi" nënën e ardhshme, sepse e ardhmja do të jetë e nevojshme më shumë energji për t'u kujdesur për fëmijën. Ajo duhet të pushoni më shumë, për të ecur jashtë, të bëjë ato gjëra që janë nëna e këndshme shtatzënë.


Vonesë
Metoda më e zakonshme e shtatzanisë - është mungesa e menstruacioneve. Testi i shtatzënisë do të ndihmojë për të përcaktuar nëse janë apo jo ju jeni shtatzënë. Ju duhet të kontaktoni gjinekologun tuaj i cili ose do të konfirmojë apo hedhur poshtë praninë e shtatzënisë. Arsyeja kryesore është mungesa e shtatzënisë menstruacioneve, por kjo nuk është arsyeja e vetme. Është më mirë nëse specialist mjek do ta kuptojnë këtë çështje dhe të vendosur një diagnozë. Mungesa e menstruacioneve mund të shkaktojë çrregullime gjenetike, mendore dhe të tjera në trup. Është më mirë për të përjashtuar të gjitha pasojat e mundshme të pakëndshme, të konsultoheni me një mjek.


Gjakderdhje të vogla dhe dhimbje në fund të barkut
Gjakderdhje në shtatzëninë e hershme rezulton nga implantimin. Rreth 10-14 ditë pas konceptim veza e fekonduar rritet në murin e mitrës. Kjo ndodh transplantim. Ndodhin ndërsa gjakderdhje të vogla nuk është gjithmonë e mundur për ta që të i kushtoj vëmendje. E vetmja shenjë e këtij lloji të gjakderdhjes mund të jetë njolla të vogla gjaku në lavanderi. Në fillim të shtatzënisë, kur mitra zgjeron, ju mund të përjetojnë konvulsione. Menutë mitër të sigurojë vendin embrion ku ajo do të rritet për 10 muaj. Konfiskimet e shkaktuara nga zgjerimin e mitrës, mund të zgjasë për javë ose edhe muaj të shtatzënisë. Dhimbje të tilla janë zakonisht të "shurdhër" nuk është e fortë. Nëse ju përjetojnë dhimbje të rënda të rënda në bark të ulët, është një specialist për ndihmë.


Neveri në mëngjes
Shtatzënia mund të shoqërohet me nauze, të vjella, por jo gjithmonë. Më të përzier ndodh në mëngjes, por mund të ndodhë në çdo kohë. Neveri ndodh në gratë gjatë 4 deri javën e 8-të të shtatzënisë. Më të përzier ndodh dy javë pas konceptimit. Niveli i estrogjenit rrit prodhimin e placentës, too. Ky është shkaku i sëmundjes. Për më tepër, të përzier mund të ndodhë si një reagim ndaj odors. Gjatë shtatzënisë përkeqësuar ndjenjat, sidomos erë. Ndjeshmëria për odors është jashtëzakonisht i lartë. Odors pakëndshme mund të shkaktojë nauze dhe të vjella. Disa ushqime mund të shkaktojë të përzier, mish, kafe, qumësht, ushqim erëza. Çdo grua individ erë që mund të shkaktojë vjellje. Kjo mund të jetë çdo gjë. Edhe pse nuk është studiuar shkakton të përzier deri në fund, ende besonte se sëmundje - një shenjë e shtatzënisë në fillim.


Urinim i shpeshtë
Në tre muajt e parë të shtatzënisë gratë shpesh shkojnë në tualet në një pak. Mitra rritet, duke shkaktuar urinim i shpeshtë. Kjo është e kuptueshme kur shtatzënia është tashmë e mjaftueshme, por në fazat e hershme të shtatzënisë mitra nuk është në rritje. Pse, pra, nuk ka udhëtime të tilla të shpeshta në banjo? Gjë në hormoneve. Ato stimulojnë formimin e urinës. Pasi të reduktuar urinim i shpeshtë nuk mund të, vetëm mund të qëndrojë dhe të prisni derisa ajo është e gjatë. Zakonisht afër shtatzënisë 2-mujore ky tipar dobëson ose zhduket krejt. Simptomat e mësipërme janë më të zakonshme, por përveç tyre ka shenja të tjera të shtatzënisë hershme


Ndryshueshmëria e humor
Ndryshimet shkaktojnë në humor janë ndryshimet hormonale. Humor maj Gratë shtatzëna disa herë në ditë ndryshim, kjo gjendje emocionale është normë.