Kirurgji plastike pas shtatzënisë


Gratë më të lindur rishtazi janë të pakënaqur me figurën e tyre, ky fakt është konfirmuar nga statistikat paanshme. Sipas Shoqatës Amerikane të Kirurgët plastike, çdo vit në segmentin e kirurgjisë plastike për nënat e reja vërejtur rritje prej rreth 10%, ndërsa popullariteti në rritje i plastikës në përgjithësi karakterizohet me rritje vjetore vetëm 2%. Kirurgji plastike pas shtatzënisë - është tema e këtij neni.
A trupin plastike mund të jo më herët se një vit pas lindjes dhe vetëm pas një periudhe të ushqyerjes me gji. Nëse jeni duke planifikuar një tjetër fëmijë, atëherë me kirurgji e këshillueshme që të presë deri në ditëlindjen e tij, si "pozicioni interesante" e re përsëri do të bëjë rregullimet për të pamja e tyre nuk është rastësi Rekomando mjek i cili menduar për pacientët mammoplasty për të përcaktuar kohën optimale për zbatimin e tij. Shtatzënisë dhe laktacionit ndikojnë në formë tashmë të operuar gjoksin dhe mund të shkaktojnë përmirësimin e saj të përsëritura nga operacioni. Përveç kësaj, femrat pas lindjes së fëmijës më të lehtë për të përcaktuar llojin e ndërhyrjes: për shembull, nëse ajo auhmentatsyonnaya (që synon zgjerimin e gjirit) mammoplasty ose të perceptohet Mastopeksy - operacion ashensor gjirit.Ashtu si gjinjtë për shkak të ndryshimet hormonale të trupit, shtim në peshë, shtrihet lëkura dhe muskujt paguan stomak. Ajo do të jetë e gabuar për të menduar se në mënyrë për të gjetur shtypit tonyzyrovannыy dhe grenzë bel, të mjaftueshme për të humbur peshë, edhe pse humbje peshe (sidomos në qoftë se ju nuk doni të kombinojnë abdominoplasty me Liposuction} -. Një hap i rëndësishëm drejt përsosjes dëshiruar Fakti që Shtatzënia shpesh nxit Diastase (shtrihen dhe divergjencë) recti Nëse ashpërsia e vogël e këtij defekti mund të korrigjohet stërvitje komplekse dhe terapi ndikimet fizike Për të arritur efektin e përsosur estetik do operacion, gjatë së cilës një numër i manipulimeve të kryera -.. qepi muskujt pjesërisht sichutsya dhe lëvizin indet e duhura, duke përfshirë unaza e kërthizës


Të thuash të drejtën, nuk ka teknologjive estetike mjekësi krijuar ekskluzivisht për modelimin siluetë pas shtatzënisë. Për të zgjidhur problemin përshtaten një shumëllojshmëri të ndikimit ekzistuese në arsenalin e mjekëve. Këto përfshijnë teknika të reja të lipolysis lazer dhe cavitation tejzanor (eliminimin e depozitave lokalizuara yndyrë një sasi të vogël, duke përfshirë në bark), e cila forcon elektromiostimulyatsyya muskulor dhe biorevitalization acid Hyaluronic, mund të përmirësojë ndjeshëm karakteristikat funksionale të lëkurës. Por këto procedura janë të mjaftueshme vetëm nëse shtatzënia është prekur vetëm pak estetikë të trupit.


Historia Shtatzënia mund të iniciojë një kërkesë dermatolog. Ndryshimet në metabolizmin, të pashmangshme në këtë periudhë të vështirë për gratë, nganjëherë ndikon në bukurinë e lëkurës në vend mënyrë të papritur. Për shembull, në qoftë se nëna shtatzënë ka vuajtur atë që disa sëmundjeve të lëkurës, gjatë shtatzënisë mund të shkallëzohet për këtë periudhë është karakterizuar nga rritja e tumoreve ekzistuese të lëkurës (Nevi, papilomat) dhe pamjen e hemangiomas merimangë (një lloj i venave merimangë) se rreth gjysma e rasteve nuk zhduken vetë (ndihmon në eliminimin terapi lazer defekt). Për shkak të rënie të përgjithshme të imunitetit lëkura bëhet një objektiv i lehtë për lloje të ndryshme të infeksioneve, duke përfshirë fungale.