Arsyeja lehtësim generic dhimbje në dhimbje e punës


Që erdhi në një fund nëntë muaj gjatë. Nëna shtatzënë shqetësuar njeri të afërmit e shqetësuar në pritje. Përpara një fëmijë të shumëpritur, por ju duhet të shkoni, që ai ka lindur. Që nga fëmijëria qarta shumë tregimet e gjysheve dhe të afërmit, dhe të lexoni edhe në librat e historisë se lindjes është proces shumë të dhimbshme dhe të frikshme. Dhe tani duke u përgatitur për nënën e lindjes re, mbulon frikën dhe tmerrin. Në vend të ëndërroja për të ardhmen dhe të gëzojnë amësinë, një grua fillon të nxis mendimet e këqija. Kjo është e keqe, sepse ajo është frika dhe frika të ndikojë në shpërndarjen. Por puna mund të jetë krejtësisht pa dhimbje. Ne duhet të besojnë atë. Pas lindjes - ky është një proces i natyrshëm. Cila është arsyeja kryesore lehtësim i përgjithshëm dhimbje në dhimbjet e punës që të jetë?


Legjenda e Lilith
Bibla tregon historinë e Adamit dhe Evës dhe mëkatit origjinal. 7000 vjet më parë, Adami dhe Eva jetuan në parajsë. Pas Eva shijuar frutin e ndaluar, Perëndia dënohen se ajo do të lindte fëmijë në dhimbje kur shkaqe të përgjithshme dhimbje. Dhe burri i vuri punën e tij toka me djersën e ballit tuaj. Legjendat e lashta hebreje mund të gjenden përmendje e gruas së parë të Ademit, e Lilith. Këto legjendat e kohës admiruar tij shkrimtarët dhe poetët e qepallave argjendi. Lilith nuk e njohin shtetin e së burrit të saj Ademit, duke menduar se Perëndia i bëri të barabartë, kështu që shkoi nga Adami. Pastaj nga brinja e Adamit bëri Evën, edhe, atëherë ju e dini se çfarë përfundoi historinë e tyre. Sipas kësaj historie, Lilith nuk është konsumuar frutin e ndaluar. Prandaj, miell dhe shkaqet fjalëshumë dhimbje të përgjithshme, gjatë përfaqësimit të punës kishte. Dhe urdhërimi "Qofshi frytdhënës, shumëzoheni" mësuar. Njerëzit madje kanë një proverb të caktuar që ato gra që lindin në dhimbje dhe agoni zbritur nga Eva, dhe ata që lindin painlessly, paraardhësit e tyre kanë Lilith.


Shumë varet nga besimi
Sipas statistikave mjekësore 10% e grave nuk i përjetojnë simptoma shkaqesh fisnore dhimbje gjatë lindjes, por akoma më shumë gra në lindjen e fëmijës mjetet e nevojshme për lehtësim dhimbje në punë. Shkalla e trajnimit paralindjes gjë nuk është i lirë, por të vjen keq. Sepse në to nëna e ardhshme mësuar se si për të marrë frymë, se si të sillen gjatë lindjes, atë kohë për t'u çlodhur. Se ndihma nuk është vetëm psikologjike, por zbatimi praktik. Një grua që është duke pritur dhimbje të padurueshme, ajo do të merrni. Për shkak se ajo drejton veten në një rreth vicioz. Kur frika është formuar vrull nervore, e cila provokon dhimbje. Mendimi i asaj që ju besoni, atëherë ju do të jetë, histori nuk fantastike, ashtu siç është në jetën e. Nëse besoni në dhimbje të rënda, atëherë ata do të vijnë tek ju. Nëse besoni se lindja shkon pa probleme dhe pa dhimbje, atëherë kështu të jetë ajo. E rëndësishmja, është e nevojshme që të besojnë dhe të mos maskë vet bravostyu tuaj. Edhe më mirë në qoftë se një grua në punë është fëmija i ardhshëm, nuk agonia ardhmja. Nëse dhimbja dhe ndodh, mjekët e ardhshëm që gjithmonë vijnë në shpëtim.


Anaesthesia përdorimin e drogës
Painkillers përdorur pothuajse gjithmonë në lindjen e fëmijës. Mjekët nuk do të bëjë që ju të vuajnë pa nevojë dhe të shikojnë si ju vuajnë dhimbje. Mjekim dhimbje administruar në një mënyrë, një metodë e quajtur gjerësisht anestezi të përgjithshme. Dhimbje ndodh në ofrimin vendimtare e pikut. Nuk ka kuptim anestezinë tërë procesi është plotësisht i përgjithshëm. Ajo merr shumë kohë: 12-15 orë. Faza fillestare e punës rrjedh pa probleme në këtë kohë nuk ka kuptim për anestezinë. Në pika të caktuara në dhimbje femër trupit sugjeron se si të procedohet. Nëse ju merrni ilaçe gjatë punës shumë, ajo ndikon në aktivitetin e trurit të nënave. Gjithashtu, në qoftë se kalojnë dozën e lejuar, ajo do të ndikojë në shëndetin e fëmijës. Droga Anestetychni për të gjitha llojet mund të marrin deri në 2 herë në intervale prej 4-6 orësh. Drogës heq dhimbjen. Ndihmon në parandalimin e dhimbje barku, duke hapur qafën e mitrës. Kur gruaja anestezi në gjumë për disa orë, dhe të punës ndërkohë duke vazhduar. Një shumë e vajzave dhe grave të presim të lindjes ishin krejtësisht pa dhimbje. Megjithatë, ato ndodhin në një ad natyrës tepër e dyshimtë, duke treguar se krejtësisht të privuar nga çdo dhimbje gjatë lindjes.


Anestezi Peridural
Në një tjetër dorëzimit epidural anestezi. Ajo është parë shpesh në lidhje me ad saj. Por nuk do të vetëm të zgjidhni këtë procedurë, pasi ka indikacione saj për përdorim dhe contraindications. Ajo është përdorur në defekte në zemër, të lindura apo të fituara, si dhe sëmundjet e mushkërive, traktit respirator (astma, si dhe në rastin e dritës operativ) në presion të lartë dhe dështimit të veshkave. Mos përdorni në sëmundjet neurologjike, shpinë dhe kafkë lëndimeve, osteokondroza, lezionet pustular në vendet ku duhet të administrohet anestezi.


Anestezi Peridural për dhimbje lindjes - droga janë të futur në hapësirën në mes rruaza të shtyllës kurrizore. Shkruani blloqe anestezion sinjalet (impulset nervore të dhimbshme që kalojnë nga nervat radicular përmes palcës kurrizore), të cilat janë shërbyer nga mitër të trurit. Si rezultat, organi më të ulët humbet ndjeshmëri është fikse. Nuk ka dhimbje, lindjes të ndodhë lehtë, dhe edhe më të shpejtë, sepse nuk spazma. Megjithatë, pavarësisht nga përparësitë e dukshme të kësaj procedure është shumë e rrezikshme. Ajo duhet të trajtohen me kujdes. Me këtë komplikime anestezi, dhimbje koke dhe presionit të lartë të gjakut. Vetëm anesteziologu mund të ju rekomandojë një procedurë dhe të kryejë atë vetë, pasi këtë lloj të trajnimit. Më të mirë të besueshme të verifikuar anesteziolog besueshmërinë se të vijnë të gjithë joshëse lloj sharlatan shpallje. Për të rënë dakord për një procedurë të tillë duhet të jetë vetëm me rekomandimin e një mjeku, në mungesë të contraindications.