Shkaqet e ethe në gratë shtatzëna


Për fat të keq, jo çdo grua që janë me fat të mjaftueshme për të bërë një nënë, mund të mburremi se gjatë shtatzënisë ajo nuk ka shkaktuar asnjë simptomë negative dhe arsye të ndryshme për t'u shqetësuar për shëndetin e tyre dhe shëndetin e fëmijës së palindur. Ankthi çon për të kontaktuar ekspertë në fusha të ndryshme të mjekësisë, e cila është përshkruar ekzaminimin, analizat dhe sqaron se mund të shkaktojë ethe. Stop! Temperatura - jo gjithmonë një arsye për panik!
Mjekët janë shkaqe të ndryshme të etheve në gratë shtatzëna. Ajo do të duket e habitshme, sepse gjatë shtatzënisë trupi i gruas është plotësisht mekanizmi pakuptueshme dhe misterioze që nuk mund të jetë fundi i studimit dhe parashikojnë. Mjekët thonë se gratë shtatzëna mund të ngrejë temperaturën në fillim të gjithë periudhës së shtatzënisë së fëmijës. Tremujorin e parë është nën ndryshimet e vazhdueshme në trup, kështu që temperatura e ngritur pak e trupit, nuk shkakton ethe dhe gjendja e keqe, dhe nuk duhet të shqetësojë alarmi - praninë e saj në trup shkakton një hormon të quajtur progesteron. Mos injoroni kolona e termometër merkur lejohet për aq kohë sa ajo nuk e kalon shenjën e tridhjetë e shtatë dhe një gradë e gjysmë. Leximet më të larta janë konsideruar arsye për vizitë në një mjek, i cili do të krijojë shkaqet e etheve. Kjo mund të jetë një manifestim i ftohtë ose inflamacion.Perehrivaytesya jo më pak bëni, pra, nën rrezet e ndritshme e diellin përvëlues, si rritja e temperaturës mund të shkaktojë goditje më të zakonshme të ngrohjes, e cila është e rrezikshme jo vetëm për jetën e fetusit, por për jetën e grave.

Java e katërmbëdhjetë të shtatzënisë mund të shoqërohet me një ethe të vogël në gratë shtatzëna. Ajo është vetëm Besohet se nëse termometri tregon më pak se tridhjetë e shtatë gradë, trupi kërcënuar komplikime të padëshiruara të dështimeve apo të tjera.


Ka ethe të rënda shkaqet, të cilat mund të paraqesin rreziqe shëndetësore herë dy njerëzve - nëna shtatzënë dhe fëmija i saj. Këto janë konsideruar të gripit, grykët dhe ftohjet dhe sëmundjeve të tjera virale. Nëse termometri tregon shenjën e tridhjetë e tetë gradë, një grua mund të ndjehen të pakënaqshëm, ajo kapërcen dobësi. Shoot down temperaturën e tableta të tilla në gratë shtatzëna nuk është e nevojshme, ajo është më mirë për të përgatitur një gotë qumësht të ngrohtë me mjaltë dhe gjalpë vajra, pini çaj me limon ose butë bllokim, në qoftë se ajo nuk është e manifestuar alergji. Pllakat akoma më e mirë për të lënë, kur ata do të këshillojë mjeku, e kuptuar se kurë sëmundje të ndryshme dështon. Mos harroni, shkaqet kryesore të etheve në njerëz të zakonshëm dhe gratë shtatzëna mund të shpjegohet nga një dëshirë e thjeshtë për vetë luftën e infeksionit trupi!


Temperatura Rritja e trupit mund të tregojë një fenomen tepër të pakëndshme dhe të rrezikshme si shtatzënisë ektopike. Mjekët e quajnë këtë gjendje një term specifik - vezë ektopike lokalizimit. Në raste të tilla nuk është vetëm temperatura por edhe dobësia, përkeqësimi i shëndetit, marramendje, vjellje. Këto simptoma, natyrisht, shumë e kujton manifestimeve banale e toksicitetit, por të kthehet në një gjinekolog është një domosdoshmëri, nëse ju dyshoni se ju keni një jetë pak origjinën.


Ethet është konsideruar shumë e rrezikshme gjatë shtatzënisë. Për shembull, në qoftë se në tremujorin e parë shkakton ethe - kjo ftohjet dhe infeksionet, ajo konsiderohet se fryti zhvillim kjo rritje nuk është e dëshirueshme. Midis javën e katërmbëdhjetë të etheve nuk konsiderohet si i rrezikshëm, por jo e dëshirueshme. Gjatë kësaj periudhe, placenta është formuar plotësisht shtetit, kështu që është në gjendje për të mbrojtur fetusin nga infeksioni dhe vdekja. Temperaturat e rrezikshme mbi normalen konsiderohet përsëri pas tridhjetë javë dhe deri në lindje. Ky term ka pothuajse nuk ka mjekë besojnë temperaturat shkaktojë disa patologji ose komplikime të zhvillimit. Në anën tjetër, temperatura nuk provokojë vdekjen e fetusit dhe për të pothuajse të sigurt. Por gruaja mund të vuajnë në masë të madhe për shkak të papritur shkoi në punë para kohe, shkëputje placentar. Vende fëmijë janë shumë të dobëta, kështu që nuk mund të trajtojë të nxehtit shkak të funksion të mbrojtjes së fëmijës në bark të nënës sime.


Rritet temperatura në vlerësime të larta të pashoqëruar asnjë simptomë të ftohtë të përbashkët mund të tregojë se procesi inflamator fillon në veshkat, pyelonephritis. Ju gjithashtu nuk mund të përjashtojë mundësinë e tuberkulozit dhe cytomegalovirus, e cila është shumë e padëshirueshme për nënat e ardhshme.

Është e qartë se për gratë shtatzëna ndonjë infeksion, virus apo komplikime të padëshiruara dhe madje e rrezikshme. Vetëm vëmendje të kujdesshëm për trupin tuaj dhe ato sinjalet ai jep të ndihmojë për të zbuluar këtë kërcënim dhe për të hequr atë me lehtësi. Në anën tjetër, nuk panik dhe mashtrojnë veten kur temperatura e gjysmë një diplomë. Përgjigjet e sakta dhe rekomandime të dobishme mund të japin vetëm një mjek me përvojë, kështu që ju duhet të zgjidhni për vëzhgimet e tilla duhet gjatë shtatzënisë. Tani zgjedhja e lirë e shërbimit mjekut ekziston dhe është në dispozicion, kështu që gratë që janë shtatzënë për herë të parë, ju duhet të bëni më të madhe të të gjithë përgjegjësinë për nëntë muaj dhe lindjes së fëmijës në të ardhmen.


Gratë shtatzëna mund të këshillojë se si për të vëzhguar me kujdes higjienë të mirë personale, forcimin e sistemit imunitar me mjete natyrore, hani më shumë vitamina dhe të shëndetshme jashtë. Gjatë epidemitë e sëmundjeve nuk duhet të vizitoni vende të mbushur me njerëz shumë të mirë për t'u ulur në shtëpi me një filxhan çaj dhe një libër të preferuar.