Nipples plasaritur në gjiPothuajse çdo grua ka aftësinë dhe forcën për të ushqyer fëmijën e saj të porsalindur. Por për shkak të rrethanave të ndryshme disa nëna të braktisin këtë, sepse përdorur formula të ndryshme foshnjore fëmijë të ushqyerit. Një nga arsyet që bëhen pengesë për dhënien e gjirit është plasaritur nipples që ndikojnë shumë moms pleqsh.


Ditët e para pas lindjes për çdo grua ndihet ne siklet, dhimbje manifestohet ushqyer një fëmijë. Kjo është për shkak të faktit se rritjen e ngarkesës në gjoks, e cila nuk është përdorur ende në lëkurë të dalë që bëhen më të butë dhe të ndjeshme. Një ditë më vonë lëkura bëhet coarser, dhimbja zhduket, dhe me atë siklet. Por nipples plasaritur shfaqen shumë më vonë.Shkaqet e nipples plasaritur

Shkaku kryesor i nipples plasaritur është mjaftueshëm kap fëmijën gjatë ushqyerjes me gji, shpesh për shkak të pozitës jo të saktë të fëmijës. Pozicioni korrekt i fëmijës - është kur vpiraetsya dalë në qiell, dhe nofulla e fëmijës squeezes okolososochkovyh aureolë, dhe fëmija duhet ende të jetë fikse. Kjo situatë do të ndalojë rrjedhjen e qumështit. Pozicioni i gabuar përcaktohet nëse dalë nuk është i bashkangjitur në një thellësi të mjaftueshme, dhe është në gjuhën e fëmijës, dhe nofulla squeezes gjinjtë në zonat e ndjeshme. Natyrisht, ka lëndime, e cila çon në plasaritje. Ka një keqkuptim që çara janë formuar nga çfarë nëna ime për një kohë të gjatë e shtyn procesin e të hahet një fëmijë. Në fakt, ajo nuk ka efekt, edhe nëse foshnja nuk merr larg nga gjiri për orë të tëra, por për uyazyka pozicion të saktë, të çara nuk janë formuar.


Një tjetër arsye për plasaritje që mund të ketë në mënyrë të paligjshme të zbres fëmijën nga gjiri. Kjo ndodh kur nëna është duke u përpjekur për të marrë fëmijën nga gjiri, dalë dhe ai squeezes nofulla. Gjithashtu ndodh që nëna e mban fëmijën në mënyrë korrekte, ndërsa të ushqyerit (pozicion të drejtë - për të mbajtur barkun fëmijë të saj, mbështetur kokën e tij), atëherë del që vetëm të mbulojë fëmijën larg nga gjiri, thith goditjen në nofulla. Në qoftë se ju të përfundojë të ushqyerit para se fëmija vetë do të ndaluar atë, ju keni zbuluar midis nofullës futur majën e gishtit të vogël dhe butësisht lirimin dalë.


Shkaku i tretë plasaritje nipples qëndron në larjen e tyre të shpeshta. A nuk e kryejnë procedurat e higjienës pas çdo ushqimi, si gjëndra Montgomeri fshehtë një lubrifikant të veçantë, e cila zbut dhe dezinfekton dhe mbron gjiri nga mikroorganizmave të ndryshëm. Frekuenca e larë gjoksin nuk duhet të jetë më intensive se zakonisht.


Në dyqanet për nënat dhe fëmijët mund të blej pads të veçantë për gjoks, por nuk e admirojnë ato në masë të madhe. Për shkak të pasurit për të vazhdimisht të lagësht, ata janë një mjedis të madh për zhvillimin e mikroorganizmave.


Shumë nëna të rinj ndjekin këshillën e vjetër e nipples vajosje Zelenka, është gjoja dezinfektoj atë. Në të vërtetë dezinfektimi të jetë, por ajo që duhet të jetë në qoftë se natyra vetë u kujdes për një metodë të sigurt dhe të besueshëm të dezinfektimit (Montgomery gjëndra fshehtë)? Zelenka gjithashtu ka edhe anën tjetër - ajo thahet lëkurën dhe nuk lejon për shërimin e plagëve të formuara, por e kundërta. Prandaj, duke përdorur gjelbër të shkëlqyer në këtë rast nuk është e nevojshme.


Një tjetër arsye për plasaritje nipples janë kandioz apo mëllenjë.


Parandalimi i nipples plasaritur

Në tremujorin e fundit të shtatzënisë duhet të fillojnë procedurat për kujdesin e veçantë të gjirit, i cili është larja e përditshme e gjirit me ujë të ngrohtë, pa sapun, e ndjekur nga fërkim një procedurë të përafërt peshqir dhe të përfundojë duhet të tërhequr krem ​​yndyrë në thithat e saj. Për ta bërë këtë, përdorni krem ​​të veçantë që mund të përdoret në fëmijë pleqsh.


Një grua duhet të shihni të brendshme të saj, sytjena duhet të jenë të bollshme dhe i vrazhdë për të mos squeezing gjinjtë.


Kur merr trajtimet me ujë duhet të vidyazykatysya përdorimin e sapunit, i cili mund të zëvendësojë sapun të lëngët fëmijë.


Një nga mjetet më të mira të parandalimit të plasaritje të dalë është vetëm qumështi i nënave pleqsh. Një disa pika të qumështit duhet të fshij në nipples dhe rajon peripapillary.


Trajtimi i nipples plasaritur

Nëse masat e mësipërme nuk mbrojnë kundër formimin e çara dhimbshme, ju duhet të bëjë largimin e problemeve të krijuara.


Procesi i të ushqyerit në këtë rast bëhet një torturë e vërtetë për gratë, të cilat mund të lehtësojnë përdorimin e pads të veçantë silikoni hollë. Sigurisht, dhimbja nuk është eliminuar plotësisht, por në një kuptim jo aq e dhimbshme.


Mos harroni në lidhje me përfitimet e qumështit të gjirit, të cilat duhet yndyrat nipples. Gjithashtu, procesi i shërimit është përshpejtuar nga përdorimi i krem ​​të veçanta që janë aplikuar për të nipples në mes feedings, dhe gjithmonë lan para se të ushqyerit atë.


Ajo është e mirë për të ushqyer fëmijën kur ai është në nevojë, sepse në këtë rast ai do të jetë i etur për të korrigjuar gjoksin e saj dhe kënaqësi, për aq kohë sa nëna ime ndjekur rregullat e pozicionit të saj të saktë.


Mjekësisë tradicionale jep këshilla e saj në këtë rast. Në mes feedings nuk do të jetë e tepërt për të trajtuar zierje e lëkurës e lisi leh, kamomil ose urtë.


Nëse të gjitha këshilla e mësipërme nuk ndihmojnë izbitsya nga çara, dhe ata vazhdojnë të mbizotërojnë në procesin e komunikimit nënës lumtur me një fëmijë, ju duhet të kërkoni kujdes mjekësor.


 
R3r3r3124.