Çfarë duhet të bëj për ta bërë atë qumësht pas lindjes


Qumështi i gjirit - forma e vetme e ushqimit fiziologjikisht të përshtatshëm një foshnje e porsalindur. Rëndësia e saj është e vështirë të mbivlerësohet - për shkak se ajo jo vetëm që nxit fëmijën duke marrë të gjitha ushqyesve të nevojshme, por edhe të krijojë intimitet emocional mes tij dhe nënës së tij. Çfarë duhet të bëj për të bërë të qumështit pas lindjes përgjithmonë?
Përbërja e qumështit të gjirit plotëson nevojat ushqyese të shumicës së fëmijëve. Kjo është mbrojtja imune ndaj infeksioneve dhe rregullon rritjen e fëmijës, gjithmonë ka temperaturën optimale dhe nuk përkeqësohet edhe në qoftë se ju nuk e keni ushqyer ata fëmijë disa ditë. Përbërja e tij gjithashtu mund të ndryshojnë gjatë gjithë ditës: në mëngjes ai përmban më shumë karbohidratet gjatë ditës - proteina, yndyrna dominuar mbrëmje. Ky është ritmi i jetës fëmijën - ai ka nevojë për energjinë e mëngjesit gjatë ditës - e "blloqe ndërtimi" për rritjen e mbrëmje - fjetur një natë të qetë s. Gjithashtu, përbërja e qumështit ndryshon me moshën e fëmijës, dhe gjithmonë të përmbushur nevojat e tyre.


Me proteina, qumështi yndyrna dhe karbohidratet gjirit përmban enzima për të lehtësuar ndarjen dhe asimilimin e qumështit, faktorët imun, hormonet dhe faktorët e rritjes.

Kjo është për shkak të mungesës së formulës së qumështit artificial tre elemente fundit janë dukshëm më të ulët të qumështit të gjirit për pronat e tyre të dobishme. Fëmijët ushqyer gji ndryshojnë imunitet më të mirë dhe shëndet në krahasim me fëmijët të cilët janë ushqyer formulë qumështi. Përqindja e reaksioneve alergjike dhe incidenca e astmës, diabetit, kancerit në mesin e fëmijëve të cilët kanë marrë qumështin e nënës muajt e parë të jetës, do të jetë shumë më e ulët sesa në fëmijët të cilët janë shishe-ushqyer.


Qumështi i gjirit është i dobishëm dhe një grua. Zvogëlon rrezikun e tumoreve malinje në gji, është remineralization e indeve të eshtrave është hequr tensionin e shkaktuar nga stresi dhe shëruar peshë më shpejt që ishte gruaja e shtatzënisë dhe lindjes. Të trupit të femrës prodhon mjaft qumësht pas lindjes, ju duhet të ndiqni disa rregulla të thjeshta. Tashmë gjatë shtatzënisë duhet të bëni stërvitje dhe hani e drejtë - gjithmonë të ketë një shumë të proteinave (mish dhe peshk duhet të jetë të paktën 60% e dietë), dhe fruta dhe perime. Gjatë laktacionit sigurt për të përfshirë një meny të peshkut dhe mishit, përveç produktet e mëposhtme: vezë, djathë, qumësht, djathë, arra dhe arra pishe, drithëra (oats dhe hikërror).


Veçanërisht i mirë në bërjen e qumështit të gjirit pas lindjes ndikon hikërror. Fry pjesë të vogël të hikërror kripë tigan të thatë, dhe kujdes bëj atë gjatë ditës. Mos e kufizoni veten në përdorimin e lëngshme, por nuk pini më shumë se dy litra në ditë, si e tepërt e saj pengon prodhimin e qumeshtit. Pini TEAS bimor fenhelevыy tillë, anise, kmynnyy. Vini re se nenexhik redukton prodhimin e qumeshtit, kështu që ka kuptim për të ndaluar gji përdorimin e saj. Futja ushqime të reja në dietën tuaj gradualisht dhe domosdoshmërisht ndjekin se fëmija kishte ndonjë alergji ndaj tyre. Një naps shumë të rëndësishme dhe të përshtatshme natë, pjesa tjetër dhe ajër të pastër. Çdo ditë, bëni masazh gjoks - butësisht shtypni gishtat në gji, duke e bërë lëvizje rrethore nga lart poshtë në drejtim të dalë, pastaj butësisht tërheq gishtin dalë dhe gisht tregues. A masazh rrethore jet e ujit kur të marrë një dush. Në asnjë rast nuk i lajnë zemrat tuaja me sapun, pasi që për shkak të kësaj të mbrojtjes natyrore larë nipples. Thjesht pije zemrat tuaja me ujë.


Përveç prodhimit të pamjaftueshëm qumështit pas problemeve të lindjes të shkaktojë në të ushqyerit me gji gjithashtu mund të jetë i gabuar pajisje të ushqyerit. Nëse jeni duke ushqyer ju ndjeni dhimbje, kjo do të thotë që fëmija bashkangjitur si duhet në gji. Unë e urrej se nuk ia vlen, më mirë provoni butësisht lirimin dalë dhe pastaj të ofrojë fëmijën tuaj gjoksin. Ndiqni se ai ishte sa më afër në gjoks dhe kokë është hedhur pak mbrapa. Fëmija më i mirë zhvishet në kohën e të ushqyerit, pasi kontakt fizik me nënën e tij shumë të rëndësishëm për të. Mundohuni të shpenzojnë më shumë kohë me fëmijën, shpesh të marrë atë që ai ndjeu kontakt tuaj. Në muajt e parë të jetës është rekomanduar regjim të lirë të ushqyerit kur fëmija përcakton frekuencën e tyre (8-12 herë në ditë) dhe kohëzgjatjen (15-25 minuta). Kjo mënyrë ndihmon për të rritur prodhimin e qumeshtit dhe parandalimin e mastitit.


Për të rritur prodhimin e qumështit duhet gjithashtu:
- rritjen e numrit të feedings
- mos humbasë ushqyer natën
- qumësht Express nëse fle gjatë fëmijë
- në një gji të ofrojnë të dy gjinjtë
- Fundi i ushqyerjes me gji, të cilat ajo filloi
- sa më shumë që të jetë e mundur të jetë në afërsi të fëmijës, për të mbajtur kontakte të ngushta me të
- vizitat e rregullta të procedurave mjekësore në rast të një recetë
- Infusions veçanta pije të bimëve për të ngrënë
- fle të paktën 8 orë gjatë natës, të jetë i sigurt që të ketë një ditë të mirë


Ushqyerit mund të konsiderohet e mjaftueshme nëse fëmija juaj për 600-800h muajit të parë fitoi peshë, sasia e urinimit paktën gjashtë herë në ditë, dhe frekuencën e lëvizjeve të zorrëve është gjashtë deri në dhjetë herë në ditë dhe në numrin e feedings. Gjithashtu fëmija në mënyrë të sigurtë e ka bërë ballë dy orë mes feedings. Në gjashtë muajt e parë të jetës fëmija merr të gjithë përbërësit e nevojshme nga qumështit të gjirit dhe ende nuk mund të tretet ushqime të tjera. Pra, nuk do të fillojnë prykormы më herët se gjashtë muaj pas lindjes, dhe vetëm kur ai të tregojë interes në ushqim "ushqim i rritur". Sa kohë do të jepni gji çdo grua duhet të vendosë për veten. Më e mirë është pleqsh një kohëzgjatje prej 2 vjet.