Si të sigurtë lehtësimin e dhimbje prapa gjatë shtatzënisë


Shtatzënia për gratë vend periudhë të vështirë dhe testuar për organizmin. Shumë gra ankohen për sëmundje në mëngjes, ënjtje, dhimbje prapa gjatë shtatzënisë. Për të mësuar se si të duhur dhe të sigurtë të hequr dhimbje prapa do të diskutohen më tej. Shtatzënia dhe dhimbje prapa shpesh shkojnë dorë për dore në shumicën e nënave të ardhshme nuk ka siklet në shpinë, sidomos në muajt e fundit. Këto dhimbje mund të shkaktohet nga arsye të ndryshme. Shkaku më i zakonshëm është shpesh gratë shtatzëna ulur. Por të gjetur shkakun e dhimbjes vetëm nuk është i rekomanduar. Më të ndjeshme të informojë gjinekologun tuaj në lidhje me problemin, çfarë ekspert ndihmojë të njohin shkakun dhe, nëse është e nevojshme, dhe të trajtimit ose referoju një tjetër specialist. Një tjetër shkak i dhemb shpina gjatë shtatzënisë - rëndim i problemeve ekzistuese me shpinë. Zonja që kanë probleme të tilla shpesh ankohen se dhemb shpinë gjatë shtatzënisë. Prandaj, në qoftë se gruaja faza e planifikimit e di në lidhje me problemet me shpinë, ajo do të duhet vetëm për të trajtohet, ose në procesin e shtatzënisë mund të përkeqësohet sëmundje. Por shtatzënia nuk mund të përdoret më drogë dhe trajtimet. Prapa dhimbje mund të jetë për shkak të faktit se trupi përvojat ndryshime hormonale. Në periudhën e shtatzënisë së trupit të një hormoni aktive Relaxin që promovon zgjerimin e nyjeve legenit. Ajo përgatit trupin për nënat e ardhshme të ardhshme lindjes. Nën ndikimin e Relaxin hormon të relaksoheni dhe të lidhjeve intervertebral dhe marrëdhëniet që mbështesin mitrës. E gjithë kjo provokon tension në shpinë, prapa, dhe nga kjo nuk ka dhimbje.


Një tjetër pyetje kërkuar nga shtatzënë: "Ndoshta nga mbrapa dhimbje të gjithë në stomakun tuaj? ". Përgjigja nuk është shumë e qartë. Për shembull, nëse një grua nuk është shtatzënia afat shumë i madh, më shpesh të mbështetur dhimbje në stomak vetëm jep. Dhe ndjenja e një gruaje dhe dhimbje në bark. Në më vonë fazat dhimbje prapa mund të jetë një jehonë e kontraktimet. Sepse gratë mendojnë se dhemb tërë trupin, duke përfshirë edhe pjesën e prapme të stomakut. Në përgjithësi, në qoftë se një pyetje të kujdesit shtatzënë: "A mundet një dhimbje stomaku nga mbrapa dhe për të sjellë siklet? ". Është e nevojshme për të parë një mjek që të ketë atë dispelled të gjitha dyshimet dhe trajtimit të rekomanduar. Gjatë shtatzënisë, ka disa mënyra për të lehtësuar dhimbjen grua mbrapa. Nëna e ardhshme mund të bëni vetes një dritë, zbutës masazh. Ju duhet të shtrihen në anën tuaj, por ju mund të kryejnë ndërsa ulur. Pozicion i pëlqente, dy duart, ju keni nevojë për masazh përgjatë pjesën e prapme, pjesën e poshtme. Sigurisht, nëse është e mundur, duhet të kërkojë për masazh profesionistëve. Ata do të jenë në gjendje për të lehtësuar më efikase lodhjen dhe relaksohuni muskujt. Hiq dhimbje prapa gjithashtu ndihmon dush të ngrohtë ose dush. Por procedurat e fundit të menaxhimit duhet të jenë të kujdesshëm, pasi jo të gjitha variablave të treguar ulje në një banjë të ngrohtë. Fashë për gratë shtatzëna është një asistent universal dhe efektiv për lehtësimin e mbrapa dhimbjen. Fashë mbështet stomak dhe zvogëlon ngarkesën në shpinë. Përveç kësaj, ka pillows kravatë për barkun shtatzënë që duhet të vë nën bark e tij gjatë gjumit. Ajo gjithashtu redukton stresin. Gratë gjatë shtatzënisë është e rekomanduar për të kryer ushtrime të thjeshta gjimnastikor ose marrin pjesë në klasa të veçanta për gratë shtatzëna. Kjo jo vetëm që do të rrisë qëndrueshmëri e përgjithshme, por nuk japin atrofi të muskujve. Të ulët mbrapa dhimbje gjatë shtatzënisë duhet të monitoruar vazhdimisht duke mbajtur, nuk rri shtrembër, nuk e bëj kur ecin mbrapa fortë. Në qoftë se një grua shtatzënë duhet të ulen gjatë, ajo është e rekomanduar për të bashkangjitni një jastëk të vogël nën kurrizin tuaj - rul. Për të reduktuar dhimbje prapa mund të rekomandojë gratë shtatzëna pishinë, sepse uji është krejtësisht heq tensionin në shpinë. Por kjo është e lejuar vetëm pas konsultimit me një gjinekolog, sa më shumë njerëz janë të kundërindikuar ushtrim të tillë. Në përfundim mund të themi se nëse një grua gjatë shtatzënisë ishin dhimbje prapa, është e rekomandueshme që së pari të konsultoheni me një mjek. Çdo të vetë-ilaçe mund të dëmtojë jo vetëm nënën të ardhmen, por edhe fëmijën.