Rritja e presionit në shtatzëni


Hipertensionit arterial, manifestuar në presion, është konsideruar si një sëmundje më të popullarizuara në mesin e banorëve të shumë vendeve. Kjo është një shkak i sëmundjeve kardiovaskulare, sepse fakti i presionit në rritje nuk mund të injorohet. Mjaft shpesh rritet presion gjatë shtatzënisë.

Shkaqet presion në rritje

Presioni në shtatzëni mund të rritet për shkak të rritjes së stresit mbi sistemin kardiovaskular që gjaku rritur dukshëm në vëllim, sigurimin e ushqimit jo vetëm trupin e nënës, por trupin në rritje të fetusit. Edhe në rritjen e presionit të ndikojë në shtim në peshë.Ka dështim hormonal dhe rritur presioni në enët e gjakut të fetusit. Ne duhet t'i kushtojë vëmendje të femrave presion mbi moshën dyzet, grave që të ushqejë binjakë vuajnë nga diabeti dhe kanë sëmundje të veshkave. Faktor rreziku si dhe janë gratë që çojnë jeteses joaktiv janë të prirur për stres.


Për të rritur presionin mund të ndikojë edhe fenomenet atmosferike. Për shembull, në presion të nxehtë motit në masë të madhe rrit. Por kjo nuk është një rregullsinë absolute. Rrit presionin si çokollatë, R3r3r356. kafe ose çaj, si dhe ka ushqimin e duhur, i ngopur yndyrna dhe preservatives.Kategoritë gratë shtatzëna që vuajnë nga hipertensioni

Kategoria e parë përfshin gratë që kanë probleme me presionin e gjakut dhe njoftimin e shtatzënisë për këtë qëllim. Gratë e tilla me siguri duhet të monitorojë presion gjatë shtatzënisë. Shumë mirë, nëse shtatzënia është planifikuar deri në fillim ajo konsultuar me mjekun e saj, i cili është përcaktuar të gjithë faktorët e mundshme të rrezikut dhe të kryer ekzaminimin e duhur. Zakonisht gratë me presionin e lartë të gjakut me sukses të ushqejë dhe të lindë një fëmijë të plotë dhe të shëndetshme, uyazyka rregulloreve të pajtueshmërisë mjekun, ndonjëherë edhe pa një C-seksioni, i cili është një rekomandim për shëndetin e mëtejshëm normal.


 Kategoria e dytë përfshin gratë shtatzëna që së pari hasur problemin e presionit të lartë të gjakut. Norma është presioni performanca 80/120, por kjo shifër nuk është universale, sepse çdo person mund të jetë i personalizuar presionin e gjakut. Me këtë, ai ndjehet mirë në aspektin e presionit të tyre. Për shembull, në një presion të vogël dhe e hollë grua mund të jetë nën parametrat e mësipërme, dhe anasjelltas, në gratë trashë mund të rritet pak presion për shkak të peshë të tepërt. Megjithatë, presioni i lartë i gjakut duhet ende të marrë në konsideratë treguesit që tejkalojnë 90/140.Simptomet e presionit të lartë

Në presion në rritje mund të tregojë marramendje, gjak nga hunda, "fluturon" para syve, dhimbje koke, tringëllimë në veshët, shurdhim në këmbë për shkak të edemë. Kur simptomat e para duhet të marrë një pozicion horizontal, të relaksoheni dhe të heqin qafe e mendimeve negative. Nëse është e mundur, është e nevojshme për të matur presionin. Është më mirë nëse kjo procedurë do njeriu i dytë, atëherë performanca do të jetë më objektiv, sepse shtatzënë mund të përjetojnë tringëllimë në veshët. Nëse presioni është ngritur vetëm pak, keni nevojë për një pushim për normalizimin e shtetit, por duhet të informojë mjekun për të shikuar atë të rritet. Nëse presioni është shumë i lartë, ju duhet të telefononi menjëherë një ambulancë.Trajtimi i hipertensionit në gratë shtatzëna

Ndjekja dinamikën e presionit është një faktor shumë i rëndësishëm dhe një parakusht gjatë shtatzënisë për shkak se ajo mund të shkaktojë rritje të lindjeve të parakohshme. Një presion shumë i lartë mund të dëmtojë enët e vogla të gjakut që mund të çojnë në shkëputje placentar. Për një fëmijë është e rëndësishme për të korrigjuar qarkullimin mom, sepse gjaku i saj ai merr ushqyesve dhe kur rrit presionin, rrjedhin rritjet e gjakut dhe fëmija nuk ka marrë elemente të nevojshme.


Si kategori e parë dhe e dytë e femrave që ndjekin mjeku mund të përdorin medikamente që synojnë normalizimin e presionit. Ilaçet emërohen vetëm kur tensioni i lartë i gjakut është një kërcënim për shëndetin e grave dhe të ndikojnë në shtatzëni normale. Mos kini frikë të përdorin këto barna, sepse mjeku mund të përshkruajnë vetëm ata që janë të pranueshme për përdorim gjatë shtatzënisë dhe laktacionit dhe nuk do të ketë efekte të dëmshme në fëmijën. Por terapi të drogës të emërojë një mjek, duke marrë në konsideratë moshën, pesha, mosha gestational dhe komponente të tjera të veçanta, kështu që ju nuk duhet të përdorni vetë.


Shkëlqyer ul presionin boronicë mus, lëng thupër dhe lëng panxhar, si dhe kungull dhe supë e frutave të mjaltit të kulpër. Përbërësit natyral mjetet juridike të tilla popullore të presionit nuk do të dëmtojë fëmijën tuaj dhe të ndihmojë mommy për të normalizuar statusin e tyre.Masat parandaluese

Në çdo pritjes obstetër presionin e gjakut masë. Pra, duke marrë pjesë me mjekun i cili mbikëqyr shtatzënisë, ju duhet rregullisht. Jo nënë e keqe në pajisje në shtëpi për të matur presionin. Presioni matës më të mirë një herë për të ndjekur dinamikën e saj dhe për të përcaktuar shkaqet e presionit në rritje (stres, për shembull). Për treguesit objektive të masave më të mirë të presionit, kur personi tjetër mund të dëgjoni një shtatzënë si tringëllimë në veshët që nuk mund të japin punën e duhur. Nëse presioni është ngritur pak, ajo duhet të kthehet në normale në pjesën tjetër, por ajo duhet të rritet patjetër të mbani mend herën tjetër që ju të konsultoheni me mjekun, nëse presioni është shumë i ngritur, është e domosdoshme për të thirrur një ambulancë.


Për më tepër, ajo duhet të ndjekin një mënyrë jetese të shëndetshme, shëtitje çdo ditë në ajër të pastër, hani e drejtë, të marrë mjaft e lëngjeve, frutave dhe perimeve, gjithmonë të jetë një humor të gëzuar dhe optimist, gjumë, nuk do të jetë nervor. Këto hapa të thjeshtë ndikim më pozitiv mbi shëndetin e nënës dhe të ndihmojë për të normalizuar presionin e gjakut.


 
R3r3r3138.