Si mund të ndikojë nënat nervozizmi fëmijë eksitim para lindjes


Para se gratë lindjes janë kthyer në burime të ndryshme për të gjetur se si për të kaluar të punës. Çfarë mund të frikësohen dhe se si të sillen, pasi fëmija do të lindë. Shpesh, në revista dhe artikuj shkrimi gazetaresk padrejtësi, duke frikësuese gratë. Si mund të ndikojë në nervozizmi fëmijë eksitim nëna para lindjes? Me sa duket, me të vërtetë, gruaja më e shqetësuar dhe përjetuar, më shumë stresi ndikon fetusin. Mjekët thonë se gratë së shpejti do të bëhet një nënë, paralajmëroi menjëherë se ne nuk mund të lejojmë nervozizmi dhe eksitim. Sipas mendimit tuaj, pse është bërë? Ekskluzivisht për nënën shtatzënë ishte njoftuar se këto aspekte negative mund të ndikojnë në shëndetin e një fëmije.


Ka një kohë kur një grua është duke përjetuar frikë, zemërim dhe ndjenjë të çuditshme se diçka do të ndodhë. Në këtë rast, ju duhet të i kushtoj vëmendje të ushqyerit dhe lidhjen e kategorive të tilla si gjumë dhe punë aktive. Për shembull, nëse një grua ushqyer këtë gabim dhe pas konceptuar, nuk kujdesen për veten, filloi të hani ushqime shumë të yndyrshëm dhe të kripur, kjo është, natyrisht, ndikojnë në shëndetin e fëmijës së palindur. Ushqime të mira janë: supat supë pule të lehta, mish, peshk duhet të kombinohen, dhe të zgjedhin jo i yndyrshëm, gjuhën e detit, Pollack ose krap. Mish është më mirë që të preferoni pulë ose lepuri. Duck dhe derri duhet të përjashtohet tërësisht nga dietë. Pesha e tepërt do të dëmtojë vetëm dy barkun tuaj dhe të fëmijës në të ardhmen. Perime dhe fruta, arra dhe drithërat mund dhe duhet të hani. Për shembull, një ushqim shumë të dobishme që mund të hequr stresin e tepërt është kastravec, panxhar, karrota, lakër, lakër brukseli dhe rrepkë. Fruta - portokall, mandarina dhe pineapple. Mos harroni se ajo është fryt portokalli mund të heqë humor, kuqe - gjak-formimin është se shumë më e rëndësishme për gruan shtatzënë. Arra të kontribuojë për faktin se nëna shpejt saturates stomakun, trupi merr të gjitha vitaminat dhe mineralet e nevojshme, dhe truri mund të ngarkohet në njëqind për qind. Drithëra, si të gjithë e dinë, janë përgjegjës për aktivitetin e traktit gastrointestinal, sistemi i trurit që ofron sistemin e enëve të gjakut dhe të ndikojë pozitivisht çlodh pas një ditë e vështirë. Mos harroni Cossacks cilët janë ushqyer ekskluzivisht para qumështit ofrimit, manaferrat, perime dhe bukë. Ata madje ka pasur një thënie: ". Bukë në tryezë, dhe tavolinë fron dhe një copë bukë apo më shumë dhe tabela-bord" Pra, të përfshijë në drithëra tuaj dietë. Shëndetin tuaj dhe shëndetin e banorit të ri të stomakut tuaj do të jetë e fortë.


Nëse mama gjumë shumë të shkurtër ose shumë të gjatë, ajo nuk do të ndikojë një efekt pozitiv. Kohë pjekuria shkakton dobësi të muskujve, duke shkaktuar, ndër të tjera, përtacisë, dhe oreksit dhe do të vijë në kohën e duhur. Ju gjithmonë do të hotitysya vetëm për të fjetur dhe ngrënë, dhe punë mendore, aq e rëndësishme për mom dhe foshnjen do të reduktohet, për të mos përmendur edukimin fizik. Për nervozizmi dhe eksitim nuk janë kapur off roje, ju duhet të mbani mend ekzekutimin e llojeve të caktuara të lëvizjeve që ndihmojnë të ruajtur paqen dhe harmoninë. Psherëtin thellë dhe ecën në rrugë, heqjen ulët dhe shtrihen këmbët, e shpikur nga yogis për gratë shtatzëna - e gjithë kjo do të ndihmojë gjatë shtatzënisë dhe lehtësimin e efekteve të stresit në fëmijën tuaj. Kur një grua është e shqetësuar se trupi po ndryshon. Gjaku rritur shpejtësinë, ka djerse, dhimbje koke dhe ndjenja, kjo çon në faktin se, sipas pastroj dhëmbët me pe mes nënës dhe fëmijës gjithashtu merr një ngarkesë negative dhe kështu mbajnë një dëm fëmijës. Kjo pastaj duhet të ndjehen këtë panik, nuk nervor dhe i shqetësuar në një vakum të shkaktojë dëm të fetusit tyre? Secili duhet, në të kundërtën, kërkojnë të mbrojnë fëmijën nga efektet e jashtme të dëmshme, e rrethojnë me kujdes dhe dashuri. Supozoni se ai është ende brenda në bark, por në atë fazë ajo ende ndihet dhe kupton çdo gjë. Ajo duhet të jetë pak nervoz si dridhje mund të rritet, të ketë dhimbje barku dhemb - kjo është sinjale tuaj të vegjëlve që ai nuk e pëlqen emocionet tuaja. Kur një fëmijë do të lindë, atëherë ajo mund të jetë një problem me mentalitetin dhe pastaj ajo në masë të madhe do të jetë vonë në zhvillimin e saj. E ardhmja do të bëjë jetën shumë të vështirë, si gjithmonë do të duhet për të qetësuar ngrohtësi tuaj, të vënë me rregullat dhe ligjet, diçka për të dhënë të tjerëve. Nervozizëm, keni krijuar terrenin për zhvillimin e sëmundjeve të tjera brenda trupit të fëmijës. Për shembull, në qoftë se një fëmijë është duke përjetuar, kjo ndodh në disa sëmundje të lidhura me frymëmarrje, probleme me stomak. Njerëzit thonë se kur një person është i shqetësuar, ajo mund të jetë një sëmundje të quajtur "sëmundje Bear s", të karakterizuar nga diarre.


Çfarë mund të jetë arsyeja për këtë mom ishte nervoz dhe i emocionuar para lindjes? Për shembull, skandale të shpeshta të një të dashur mund të ndikojë në shëndetin e fëmijës. Kur diçka nuk shkon në punë, hobi apo diçka tjetër, nuk është një ndjenjë që të gjithë nuk është e nevojshme që të heqin dorë dhe të dua të qaj. Megjithatë, është e rëndësishme për të tërhequr veten së bashku dhe të jenë në gjendje të kujtojnë që është duke kërkuar në ju nga brenda dhe duke menduar se kur ju janë të lindur, ajo me siguri do të ju ndihmojë që të zgjidhë të gjitha problemet.