Si për të ngrënë në shtatzëninë e hershme


Për gratë shtatzëna dhe lactating është veçanërisht e rëndësishme për të ushqyerit e duhur. Nënat e ardhshme duhet qasje të përgjegjshme për këtë çështje, pasi ajo ndikon në shëndetin e fëmijës dhe shëndetin e tyre. Prandaj, të ushqyerit duhet të jetë i balancuar. Si për të ngrënë në shtatzëninë e hershme dhe të shikojnë dietën tuaj?
Ushqimi i shëndetshëm nëna dhe fëmija
Dining grave gjatë shtatzënisë dhe nënat e reja që janë me fëmijë në gji duhet të jetë racionale, të dobishme dhe të plotë. Në këtë kohë trupi ka nevojë shumë të ushqyesve, të tilla si proteinat, yndyrnat, vitamina, minerale, karbohidrate. Ajo është gjithashtu të ardhurat e nevojshme sasi të mjaftueshme të energjisë - kalori. Dietë e grave shtatzëna duhet të përfshijnë sasinë e nevojshme të ushqyesve thelbësore - aminoacidet. Është e nevojshme që të i kushtoj vëmendje të futje fluide. Uji duhet të jetë e lirë nga papastërtitë. Është e rëndësishme të mos e teproj me përdorimin e lëngjeve të shmangur ënjtje dhe presionit të lartë të gjakut. Menu gratë shtatzëna duhet të jenë të larmishme dhe të përfshijë të gjitha produktet kryesore. Kjo shije e qumështit të gjirit nënë e re do të formohet nga furnizimi dietë. Kjo nga ana e transferuar fëmijën, i cili përbëhet zakonet e tyre të hahet.Kequshqyerja - gabimi kryesor
Nënat e ardhshëm duhet të dëgjoni dëshirat e tyre për ushqim - është themeli i se si për të ngrënë në shtatzëninë e hershme. Disa elemente dhe vitamina mund të mungojë trupin. Për shembull zink, jod dhe hekur. Mungesa e këtyre micronutrients mund të shkaktojë ndërprerje të padëshiruara në trup, sëmundje. Prandaj, gratë shtatzëna duan të hanë diçka të veçantë (shkumës, balte ose ndonjë ushqim, të pazakontë për dietën e përditshme) duhet të konsiderojnë atë si një sinjal trupit se ajo mungon ushqyesve. Ajo duhet të jetë i matur në ngrënie dhe nuk ha tepër. Një grup i shëndetshëm i peshës nuk duhet të kalojë 12-14 kg.


Kalorive dhe "Me atë që ata hanë"
Të ardhurat kalorive shpenzuar duhet të përmbushin të energjisë. Ushqyesve të tepërta jep zhvillimin harmonik të të gjitha organeve, dhe kjo kontribuon për të si për të ngrënë në shtatzëninë e hershme. Shtatzënia ndodh çdo grua individualisht dhe duhet të marrë parasysh karakteristikat specifike: jetesës, të ushqyerit, intolerancës individuale të substancave të caktuara. Vendime të sakta në përgatitjen e mjekëve dietë të shpejtë. Besohet se në tremujorin e dytë dhe të tretë të kalorive duhet të rritet me një mesatare prej 300 kalorive në ditë. Një total prej 2.500 kalorive në ditë (sipas komunitetit mjekësor). Pas lindjes, trupi i femrës duhet të fitojë një shumë të fuqisë dhe energjisë. Gjatë kësaj periudhe, gruaja mund të të pushojnë dhe nuk e kufizojnë veten për ushqim, të qartë, racional dhe të dobishme. Menu Ajo duhet të jetë më e pasur. Para 6 muaj e kalorive në mesatarisht të jetë më e lartë (nga 600 kalori në ditë). Dhe 500 kalori në muajt e ardhshëm. Energjia shtesë është e nevojshme për gratë pas seksion cezariane dhe ato nënat e reja që ushqejnë më shumë se një fëmijë. Si për të ngrënë në shtatzëninë e hershme dhe të ndjekë figura - shih më poshtë.


E bardhë
Proteina është baza e qelizave të reja që janë formuar gjatë shtatzënisë (për zgjerimin e gjirit, rritjen e placentës dhe për këtë arsye fëmijës). Proteina e përfshirë në formimin e qelizave të reja dhe hormone. Proteinat të hyjë në trup dhe janë të ndarë në aminoacidet, të cilat më vonë sintetizuara vet. 60% të kërkesës ditore të proteinave është proteina shtazore (mish, peshk, vezë, produkte qumështi). Proteinat me origjinë bimore mund të merret nga produktet e mëposhtme: fasule, bizele, fasule. Në atë kohë duhet të harrojmë për dietë vegjetariane, trupi i gruas duhet të merrni proteina të mjaftueshme për zhvillimin e saj. Nëse kjo nuk është bërë, çështja do të merret asnjë rezervat e ushqyesve nga nëna, duke dobësuar sistemin imunitar. Proteina racional Nevoja për gratë shtatzëna duhet të jetë jo më pak se 95 gram në ditë, e para herë rritur me 20 gram në ditë pas lindjes, dhe 15 gram në muajt e ushqyerjes me gji e ardhshëm.


Yndyrna
Yndyrna - një furnizim të rëndësishme të energjisë dhe rrjedhën e trupit dhe duhet të kontrollohet origjinën. Ato ndikojnë në sistemin qendror nervor, gjëndrat endokrine. Për gratë shtatzëna një ditë është e rekomanduar për të përdorur jo më shumë se 85 gram. Ajo obyazykatysya dhe për të kuptuar cilat yndyrna në fjalë. Ne mund të dallojmë "të mira" dhe yndyrna "të këqija". Sipas yndyrna "të këqija" margarinë kuptuar dhe "ushqim të shpejtë" në ndonjë nga forma e tij, e cila jo vetëm që mbart ushqyesve, por mund të shkaktojnë edhe rrezikun e sëmundje për nënën dhe fëmijën. Nga ushqimi i tillë duhet të vidyazykatysya. Racion mund të përfshihet vaj gjalpë, pasi ajo ka një teknologji pak më të ndryshme se gatim se margarinë. Vaj Gjalpë ka një bazë të natyrshme, por ajo nuk duhet të abuzohet. "Mirë" yndyrna duhet të përbëjnë 30% të dietën e përditshme. Ju mund të përdorni vajra bimore: sojë, luledielli, ulliri, dhe hani peshk me vaj të detit dhe prodhimet e detit. Këto produkte përmbajnë acidet yndyrore esenciale (linoleic dhe alfalinolenovu.


Karbohidratet
Futje karbohidrate duhet të jetë i balancuar. Nëse trupi është karbohidratet nedootrymuvaty, energjia shpenzohet për të bërë proteina. Por konsumimi i tepërt i karbohidrateve mund të çojë në diatez tepruar dhe mbipeshë. Dita është e rekomanduar për gratë shtatzëna 400 gram, dhe për nënat gji - 500 gram. 50-60% e kalorive duhet prekje në formën e sheqerna. Ato përbëhen nga molekulat e mëdha, për të mësuarit e cila kërkon një sasi të madhe të kohës.