Çfarë pilula dhimbje koke të sigurt gjatë shtatzënisë


Gjatë shtatzënisë, gratë shpesh vuajnë sulmeve migrenë. Forcimi veçanërisht të mprehta e dhimbje koke të vërejtura gjatë tremujorit të parë dhe të dytë të shtatzënisë. Dhimbje koke gjatë shtatzënisë ka disa shkaqe. Së pari, ajo distonia. Kur ngrirë dhimbje koke, ajo rrit, pastaj ulet në varësi të sulmeve. Së dyti, ajo osterohondroz qafën. Së treti, ndryshimet hormonale. Së katërti, helmim gjaku, ku dhimbje koke intensifikuar në mëngjes dhe në mbrëmje. Së pesti, lodhje dhe stresi. Së gjashti, encefalopati venoz. Në stresit shtatë, emocionale dhe mendore. Në tetë, uria. Në nëntë, përdorimi i disa produkteve ushqimore që promovojnë pamjen e dhimbje koke. Këto përfshijnë: banane, portokall, limon, avocados, arra, sallam, djathë, kos, çokollata, mëlçi pule, verë e kuqe, çaj, kafe, colas, erëza, turshi dhe produktet e konservuara. Migrenë nuk është shfaqur në grua fetusit shtatzënë, por acarim që ajo shkakton mund të ndikojë negativisht në shëndetin e fëmijës. Prandaj, gjatë shtatzënisë është e nevojshme të dinë se si të shpëtoj nga një dhimbje koke. Nëse dhimbja nuk është e rëndë, pasi që ju mund të marrë një analgjezik të tilla si acetaminophen. Por nëse dhimbjet janë të forta dhe shpesh përsëritet, ju duhet të kërkoni vëmendje urgjente mjekësore për ndihmë të kualifikuar.


Para se të merrni ilaçet për një dhimbje koke duhet të përpiqet të trajtimit kombëtar. Në situata të tilla të dhimbjes në ballore dhe përkulet trajton compress në sy dhe hundë. Përfundon ftohtë rreth qafës gjithashtu heq stresin. Ajrit të freskët, heshtje, relaksim ndihmon për të hequr qafe një dhimbje koke. Ju gjithashtu mund të marrë një dush të ngrohtë me vajra esenciale që janë përdorur ende, kur thithur. Qafa masazh masazh pika në mes të gishtit të madh dhe gisht tregues të japë rezultat të shkëlqyer. Para se të hiqni dhimbje koke, është e nevojshme për të përcaktuar shkakun e paraqitjes së saj. Për këtë është e nevojshme për të analizuar të gjitha tiparet e migrenë, kur ajo ndodh aq shpesh sa ajo është një dhimbje koke të cilat produkte janë përdorur si ushqim, nuk ka stërvitje dhe kështu me radhë. Por problemi i grave shtatzëna në asnjë rast nuk duhet të vendosin për veten e tyre. Për sigurinë e fëmijës vetëm duhet të shihni një mjek për zgjedhjen e trajtimit individual. Shumë shtatzënë pyesni: "Ka fonde apo migrenë, dhe se pilula dhimbje koke të sigurt kur mbante një fëmijë? " Aktualisht nuk ka ilaçe absolutisht i sigurt, por ka disa që janë shfaqur me një minimum shëndetin nehatyvnostyu të nënës dhe fëmijës. Kjo, siç u përmend, paracetamol. Por, përsëri, për të marrë atë pa një recetë vetëm mund një herë. Doza e pranimit të tij gjatë ditës nuk duhet të kalojë 3 g, dmth 6 tableta qindra miligram. Në vëllime të mëdha të paracetamolit është shumë e rrezikshme. Një tjetër medikament për dhimbje koke është ibuprofen për gratë shtatzëna, në disa raste, ajo është quajtur Nurofen. Ajo është konsideruar si shumë të efektshme, por përdoret vetëm në fazat e hershme të shtatzënisë (deri në tridhjetë javë). Në fazat e mëvonshme të ibuprofen shtatzënisë është e rrezikshme, pasi ajo mund të shkaktojë një shkelje të mushkërive dhe të zemrës të fëmijës, dhe të ndikojë në mbylljen e parakohshme të fetusit ductus arteriosus. Ashtu si paracetamol, është e këshillueshme që të përdorni jo më shumë se tre gram në ditë në doza të ndara. Nëse tableta për dhimbje koke janë disa shtesa, është mirë të mos përdorin ato sepse ato janë të dëmshme për shëndetin e fëmijës. Është e ndaluar rreptësisht të përdorin drogë në bazë të triptanë, pasi ato mund të shkaktojnë dështim të shtatzënisë. Hape njohur migrenë - aspirina dhe Analgin - është e rekomanduar për të hequr nga kits e tyre në nëntë muaj. Ilaç më të mirë për dhimbje koke në shtatzëni është një mënyrë jetese të shëndetshme. Pra, në qoftë se ka pasur një migrenë, ju duhet të përpiqen për të ndryshuar rutinën tuaj. Para së gjithash, nëna shtatzënë duhet të flenë të paktën tetë orë në ditë. Çrregullime psikiatrike dhe tensioni nervor duhet të përjashtohet tërësisht nga jeta juaj, të paktën për një periudhë. Një i dobishëm është frymëmarrja e saktë të thellë. Tani ka shumë komplekset sportive ku sjellja yoga. Nëse ju nuk mund të shkojnë diku, ju mund të mësoni më vete në shtëpi duke përdorur të veçantë faqet e internetit. Ushqim të duhur dhe të shëndetshme e kanë këtë problem. Ju duhet të ndiqni të gjitha ushqimet që janë ngrënë. Duhet të përjashtohen nga ushqimet dietë që përmbajnë kafeinë, të përpunuara mish, rritur sasinë e nitrateve. Ajo është gjithashtu e nevojshme për të monitoruar sasinë e lëngut që është përdorur nga një grua shtatzënë. Mungesa e ujit është vërejtur në fazat e hershme të shtatzënisë për shkak të toksicitetit dhe të shëndetit të dobët. Kështu, vëllimi i gjakut reduktuar, e cila çon në një reduktim në anije, dhe prandaj shkakton dhimbje koke. Prandaj, ne duhet të pini shumë lëngje për të shmangur probleme të tilla, edhe në qoftë se nuk ka asnjë ndjenjë nga etja. Një migrenë mund të shkaktohet nga probleme në shpinë qafës së mitrës. Rruaza compress enët e gjakut, duke shkaktuar migrenë. Për të përmirësuar qarkullimin e rekomanduar për masazh qafën dhe supet. Kohët e fundit popullor për trajtimin e homeopati dhimbje koke, akupunkturë dhe Aromatherapy. Çfarëdo hapa mjekësi nuk ka shkuar përpara, por ilaç më të mirë për dhimbje koke në shtatzëni është parandalimi i saj. Ushqimin e duhur, stërvitje, pjesa tjetër do të ndihmojë të kujdeset për shëndetin e nënës dhe fëmijës së saj.